Co to jest packrafting?
Packrafting już w swojej nazwie zawiera informację, czym tak właściwie jest – to rafting… w plecaku! Nazwa pochodzi od sprzętu, używanego do spływów. Po złożeniu mieści się on w podręcznym bagażu, co pozwala na zorganizowanie spływu kajakowego podczas wycieczki w dowolne miejsce, które oferuje dostęp do wody.
Zestaw do packraftingu – co zawiera?
Wyposażenie niezbędne do spływów packraftingowych to:
- packraft – przenośny pompowany ponton o niskiej wadze. Łatwo da się go spakować i transportować;
- składane wiosła, najczęściej czteroelementowe;
- kamizelka wypornościowa dla bezpieczeństwa;
- zestaw do pompowania – worek, który napełnia się powietrzem, a potem, ściskając go, pompuje się ponton;
- pompowane siedzenie do packrafta;
- zestaw naprawczy w razie problemów.
Wszystkie elementy pakuje się razem – tak przygotowany zestaw łatwo transportować, ponieważ łącznie waży mniej niż 5 kg. Właśnie dlatego zestaw do packraftingu doskonale sprawdza się w trakcie pieszych wypraw czy nawet wycieczek zagranicznych – łatwo zmieścić go w walizce.
Wybierając się na spływ, warto też zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Jeśli wybrana woda należy do spokojnych, wystarczy minimum, do którego należą wygodne buty i kamizelka ratunkowa. Jeśli wybieramy raczej białą wodę, konieczny może być też kask i inne zabezpieczające elementy stroju.
W czym packrafting jest lepszy od tradycyjnych spływów kajakowych?
Pierwszą zaletą packraftów jest znaczna łatwość ich transportowania. Niska waga i wygoda pozwala zabrać je ze sobą niemal wszędzie i zawsze być gotowym na spływ. Miękkie, dmuchane packrafty są też wygodniejsze od kajaków, a podczas spływu lepiej zabezpieczają przed twardymi przeszkodami. Są też bardzo wytrzymałe, a właśnie ten aspekt najczęściej budzi powątpiewanie i sceptycyzm.
Ważną cechą packraftingu jest to, że doskonale nadaje się niemal dla każdego, kto lubi aktywny wypoczynek lub chce urozmaicić swój urlop. Podczas wycieczki nad jezioro w każdej chwili będzie można wybrać się na sam jego środek, by podziwiać okolicę z całkiem nowej perspektywy. Dzięki packraftowi można będzie też wykorzystać napotkaną na pieszym szlaku rzekę do spływu. Pozwoli to odkrywać lokalną przyrodę w nowy sposób.
Czy packrafting nadaje się na wody górskie?
Jednoosobowe pontony typu packraft spotyka się też coraz częściej na rzekach górskich. Wielu producentów tradycyjnych, dużych łodzi raftingowych jak i bardziej zwrotnych kanadyjek dwuosobowych, włącza do swojej oferty właśnie packrafty. Trzeba jednak pamiętać, że na rzekach górskich o trudności od WW II poruszanie się takim sprzętem nie należy do najłatwiejszych, a konsekwencje wywrotki mogę być bardzo poważne. Dlatego osoby niedoświadczone zawsze powinny wybierać spływy górskie tylko z doświadczonymi instruktorami.
Na kontinuum trudności i ryzyka dla uczestnika packrafty znajdują się gdzieś między jednoosobowymi kajakami polietylenowymi z zamkniętymi kokpitami, a małymi, dwu-trzyosobowymi jednostkami pneumatycznymi. Z popularnymi „Jedynkami” łączy je zwrotność i indywidualne wykorzystanie, jednocześnie zaś zapewniają mimo wszystko więcej stabilności niż klasyczne jedynki. Wszystkie wymienione łodzie wymagają od uczestników sterowania, kondycji i – przynajmniej w fazie nauki - gotowości do częstszych kąpieli, co odróżnia je od tradycyjnego raftingu w pontonach 8-osobowych z profesjonalnym sternikiem. Chcącym spróbować bardziej samodzielnej przygody na rzece górskiej, rekomendujemy udział w zorganizowanych spływach kanadyjkowych na austriackiej Salzie lub słoweńskiej Socy. Po zasmakowaniu rzeki górskiej w nieco większej łodzi, przyjdzie czas na nieco bardziej wymagające packrafty lub najtrudniejsze z nich wszystkich jednoosobowe kajaki polietylenowe.