Jak przygotować się do wspinaczki wysokogórskiej w Dolomitach?
Co zrobić, aby z bliska zobaczyć najpiękniejsze ściany w Europie? Należy odpowiednio przygotować się do wspinaczki wysokogórskiej i udać do miejsca, gdzie słońce świeci 290 dni w roku – w Dolomity. To właśnie tam można spotkać jedne z najpiękniejszych i najdonośniejszych skał położonych u podnóży iglastych borów.
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy innych
Nieocenionym źródłem wiedzy oraz pomocy przy stawianiu pierwszych kroków w Dolomiatch są przede wszystkim osoby, które przygodę z tym włoskim pasmem mają już za sobą. Im bardziej obyty wspinacz z Dolomitami, tym jego wskazówki są cenniejsze. Jeżeli dobrze posługujemy się językiem włoskim lub angielskim, warto porozmawiać z napotkanymi tubylcami. Pomocne będą również różnego rodzaju instruktaże i książki, w których fachowcy taternictwa, alpinizmu i ratownictwa dzielą się swoją wiedzą.
Wspinaczka w Dolomitach dla poczatkujących
Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę ze wspinaniem warto, by wybrali się na via ferraty. Są to szlaki turystyczne dla bezpiecznej wysokogórskiej wspinaczki, wyposażone w żelazne liny do autoasekuracji. Niezbędne wyposażenie viaferratowca to m.in.: kask, uprząż i lonża. Dolomity mają trasy o różnej trudności, począwszy od najłatwiejszych A do najtrudniejszych E według skali Tkaczyka. Dlatego nie każdy odcinek trasy można pokonać za pomocą tylko tych 3 narzędzi. Często potrzebne będą też rękawiczki, pętla i karabinek, lina wspinaczkowa, a nawet czekan i raki. Należy również pamiętać, że na wspinaczkę powinno się wybierać przynajmniej w parze, dotyczy to zwłaszcza początkujących osób.
Warto więc rozpocząć taką przygodę w grupie przez kurs poruszania się po via ferracie w Dolomitach M-CANOE. Dzięki niemu niemal każdy może nacieszyć się wysokogórską wspinaczką, zaczerpnąć trochę adrenaliny i zobaczyć piękno przyrody od zupełnie innej strony. Jest to doskonałe rozwiązanie, by później móc samodzielnie poruszać się po via ferratach.
Ponadto nad bezpieczeństwem uczestników czuwają zawsze wykwalifikowani instruktorzy wspinaczki. Z kolei stając przed wyborem kupna, a później założenia wysokogórskiego ekwipunku, który widzi się pierwszy raz na oczy, pojawia się mnóstwo pytań – co kupić i jak założyć? Na kursie z pewnością nikt nie ubierze uprzęży na głowę, a lonży nie potraktuje, jako zawieszki na klucze od kampera. Poza tym, kurs to coś więcej niż tylko nauka wspinania, to również fantastyczna przygoda pełna wrażeń i możliwość poznania nowych ciekawych ludzi.