Allinclusive?

Jak rozpocząć przygodę z packraftem?

Co to jest packraft i packrafting?

Packraft to dosłownie rafting w plecaku. Przenośny pompowany ponton po złożeniu mieści się w małym, podręcznym bagażu. Dzięki lekkości i pakowności można zabrać go na biwak lub zagraniczne wakacje i zawsze być gotowym na spływ! Minipontonem można pływać po rzekach i jeziorach oraz brzegiem morza. Aktywność ta ma swoją specjalną nazwę – packrafting. Pasjonaci wody docenili ten sport za niemal nieograniczone możliwości i niezwykłą przyjemność obcowania z naturą.  

Jak rozpocząć przygodę z packraftingiem?

Przygodę z packraftingiem może zacząć niemal każdy. Najważniejsze będą chęci, odrobina wiedzy i odpowiednie wyposażenie. W skład niezbędnego zestawu do packraftingu wchodzą: sam packraft i pompowane siedzenie do packrafta, składane wiosła oraz zestaw do pompowania (worek kompresyjny). Dla bezpieczeństwa warto wyposażyć się także w wypornościową kamizelkę i zestaw naprawczy.

W zależności od rodzaju i trudności spływu można dobrać do packrafta dodatkowe wyposażenie i elementy zabezpieczające. Podstawą zawsze będzie odpowiedni strój – w trakcie spływu trzeba być gotowym na wywrotki. Jeśli obawiasz się kontuzji, możesz zakładać na głowę ochronny kask. Skompletowanie całego zestawu może być dość kosztowne, jednak nie należy na nim oszczędzać – od jakości sprzętu zależą wygoda oraz bezpieczeństwo kajakarza. 

Packrafting – dlaczego warto?

Podjęcie regularnej aktywności fizycznej to zawsze dobry pomysł. Outdoorowe sporty wodne zapewniają dużo ruchu i nie pozwalają się nudzić – za każdym razem można wybrać inną lokalizację na spływ. Do tego dochodzą adrenalina i duma z przebytych tras. Packraftingiem warto zainteresować się również ze względów towarzyskich – jeśli szukasz sposobów na urozmaicenie weekendowych wypadów z partnerem lub przyjaciółmi, ten rodzaj sportu może być strzałem w dziesiątkę! Na rynku dostępne są podwójne packrafty dwuosobowe, dzięki którym możliwe jest pokonywanie spływów wspólnymi siłami. Wycieczki z odrobiną adrenaliny zacieśnią wasze więzi i pozostawią cudowne wspomnienia.

Wolisz samotne wyprawy? Zdecyduj się na ponton jednoosobowy. Pamiętaj, że na świecie nie brakuje pasjonatów tego sportu. Nawet jeśli podróżujesz sam, możesz łatwo nawiązać kontakt z innymi amatorami packraftingu. Ludzie z całego świata chętnie dzielą się nabytą wiedzą i doświadczeniem. Hobby może przemienić się w pasję, która zmieni Twoje życie. 

Masz już doświadczenie z kajakami lub raftingiem i zastanawiasz się, dlaczego warto zainteresować się packraftem? Najprostszą odpowiedzią jest łatwość transportowania. Jeśli posiadasz własny kajak, z pewnością wiesz, jakim problemem może być jego przewożenie. Niska waga i objętość packrafta przemawiają na jego korzyść – podstawowy zestaw można zabrać ze sobą niemal wszędzie: na rower, do samolotu czy do samochodu.

Packrafting ma jeszcze jedną zaletę – jest to sport, który można łatwo pogodzić z innymi rodzajami aktywności. W ostatnich latach niezwykle popularny stał się m.in. bikerafting, czyli połączenie dmuchanego kajaka z rowerem. Amatorzy tego typu sportu wybierają się na długie trasy, w trakcie których szybko przesiadają się z jednego sprzętu na drugi. Lekki packraft można spakować również na piesze wyprawy. Wówczas można urozmaicić marsz elementami spływów.

Packrafty czy kanadyjki – co jest lepsze?

Packrafty znakomicie nadają się do rozpoczęcia przygody ze sportami wodnymi – stanowią element pośredni między stabilnymi kanadyjkami pneumatycznymi a klasycznymi, bardziej wywrotnymi jedynkami polietylenowymi. Trzeba jednak pamiętać, że choć wizja samodzielnych spływów rzecznych jest bardzo kusząca, w trakcie nauki mogą zdarzać się wywrotki, a sterowanie sprzętem wymaga siły i kondycji. Jeśli planujesz spływ na wymagającej trasie, zdecyduj się na specjalny packraft przeznaczony na rzeki górskie.

Wspaniałym pomysłem dla początkujących jest wybranie się na wyprawę kajakową z wykwalifikowaną ekipą. M-CANOE organizuje spływy, dzięki którym zyskasz doświadczenie i udoskonalisz swoją technikę. Wprowadzeniem w świat kajakarstwa może być np. weekendowy spływ po rzece Salza. Rafting zagwarantuje Ci znakomitą zabawę i niezapomniane wspomnienia. Naukę bardziej zaawansowanego spływania warto zacząć od kanadyjek lub pontonów raftowych, by z czasem spróbować packraftingu, który będzie dobrym wstępem do kursu kajakarstwa górskiego.

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: