Packrafting – dlaczego warto?
Podjęcie regularnej aktywności fizycznej to zawsze dobry pomysł. Outdoorowe sporty wodne zapewniają dużo ruchu i nie pozwalają się nudzić – za każdym razem można wybrać inną lokalizację na spływ. Do tego dochodzą adrenalina i duma z przebytych tras. Packraftingiem warto zainteresować się również ze względów towarzyskich – jeśli szukasz sposobów na urozmaicenie weekendowych wypadów z partnerem lub przyjaciółmi, ten rodzaj sportu może być strzałem w dziesiątkę! Na rynku dostępne są podwójne packrafty dwuosobowe, dzięki którym możliwe jest pokonywanie spływów wspólnymi siłami. Wycieczki z odrobiną adrenaliny zacieśnią wasze więzi i pozostawią cudowne wspomnienia.
Wolisz samotne wyprawy? Zdecyduj się na ponton jednoosobowy. Pamiętaj, że na świecie nie brakuje pasjonatów tego sportu. Nawet jeśli podróżujesz sam, możesz łatwo nawiązać kontakt z innymi amatorami packraftingu. Ludzie z całego świata chętnie dzielą się nabytą wiedzą i doświadczeniem. Hobby może przemienić się w pasję, która zmieni Twoje życie.
Masz już doświadczenie z kajakami lub raftingiem i zastanawiasz się, dlaczego warto zainteresować się packraftem? Najprostszą odpowiedzią jest łatwość transportowania. Jeśli posiadasz własny kajak, z pewnością wiesz, jakim problemem może być jego przewożenie. Niska waga i objętość packrafta przemawiają na jego korzyść – podstawowy zestaw można zabrać ze sobą niemal wszędzie: na rower, do samolotu czy do samochodu.
Packrafting ma jeszcze jedną zaletę – jest to sport, który można łatwo pogodzić z innymi rodzajami aktywności. W ostatnich latach niezwykle popularny stał się m.in. bikerafting, czyli połączenie dmuchanego kajaka z rowerem. Amatorzy tego typu sportu wybierają się na długie trasy, w trakcie których szybko przesiadają się z jednego sprzętu na drugi. Lekki packraft można spakować również na piesze wyprawy. Wówczas można urozmaicić marsz elementami spływów.
Packrafty czy kanadyjki – co jest lepsze?
Packrafty znakomicie nadają się do rozpoczęcia przygody ze sportami wodnymi – stanowią element pośredni między stabilnymi kanadyjkami pneumatycznymi a klasycznymi, bardziej wywrotnymi jedynkami polietylenowymi. Trzeba jednak pamiętać, że choć wizja samodzielnych spływów rzecznych jest bardzo kusząca, w trakcie nauki mogą zdarzać się wywrotki, a sterowanie sprzętem wymaga siły i kondycji. Jeśli planujesz spływ na wymagającej trasie, zdecyduj się na specjalny packraft przeznaczony na rzeki górskie.
Wspaniałym pomysłem dla początkujących jest wybranie się na wyprawę kajakową z wykwalifikowaną ekipą. M-CANOE organizuje spływy, dzięki którym zyskasz doświadczenie i udoskonalisz swoją technikę. Wprowadzeniem w świat kajakarstwa może być np. weekendowy spływ po rzece Salza. Rafting zagwarantuje Ci znakomitą zabawę i niezapomniane wspomnienia. Naukę bardziej zaawansowanego spływania warto zacząć od kanadyjek lub pontonów raftowych, by z czasem spróbować packraftingu, który będzie dobrym wstępem do kursu kajakarstwa górskiego.