Allinclusive?

Kajakarstwo w Polsce – gdzie na spływy?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie udać się na spływ w Polsce, aby spędzony na rzece czas był udany – oto kilka ciekawych propozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli szukacie emocji na wodzie dla pracowników firmy, warto wziąć pod uwagę event na torze w Drzewicy organizowany przez firmę M-CANOE.

Pomorze - kraina idealna dla kajakarzy

Jeśli szukacie miejsca, w którym czekać będzie na was naprawdę wiele kajakarskich szlaków, Pomorze to teren idealny. Liczne dorzecza (Drawy, Gwdy, Brdy i Wdy), mniejsze i większe dopływy (a wśród nich choćby urokliwa Piława), a także rzeki spływające bezpośrednio do Morza Bałtyckiego (Łaba czy Słupia) to pełen wachlarz możliwości dla fanów spływów na każdym poziomie zaawansowania.

Miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń nie mogą nie spróbować swoich sił na jednej z najbardziej wartkich rzek północnej Polski – Łupawie. Widoczne na niemal każdym kroku bystrza i liczne przeszkody dają namiastkę rzek górskich, dzięki czemu emocji nie powinno zabraknąć. Wiekowa puszcza, cieszące oko wzniesienia, dzika zwierzyna – oto co czeka na kajakarzy, którzy zdecydują się spłynąć Łupawą przez samo serce Parku Krajobrazowego Doliny Słupi.

Na Kaszubach znaleźć można natomiast pretekst do odpoczynku na wodzie. Wszystko dzięki urokliwemu dorzeczu Brdy i Wdy, które stanowią dziś jeden z ulubionych punktów kajakarzy na mapie Polski. Piękno prastarych Borów Tucholskich łączy się tu z obecnością wielu piaszczystych plaż, zachęcających do krótkiego odpoczynku. Brda jest rzeką o stosunkowo niskim poziomie trudności, dlatego doskonale poradzą sobie na niej nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami.

Rozpoczynająca swój bieg w jeziorze Komorze na Pojezierzu Drawskim rzeka Piława również stanowi ciekawy pomysł na udany spływ kajakowy. Przepływając przez niewielkie wioski (m.in. Szwecję), zapewnia załodze różnorodne widoki. Zabudowa mieszkalna miesza się tu z licznymi lasami pokrywającymi tereny Pojezierza. Fanom historii z pewnością nie umknie fakt, że na trasie spływu Piławą natrafić można na pozostałości poniemieckiego Wału Pomorskiego z pierwszej połowy XX wieku.

Spływ kajakowy Biebrzą, czyli odkrywanie Podlasia

Północno-wschodnia Polska obfituje w urokliwe tereny, wprost stworzone do organizacji spływów kajakowych. Na czele najchętniej wybieranych rzek z tego terenu plasuje się Biebrza, która oferuje miłośnikom wodnych aktywności sporo atrakcji. Wybierając Podlasie jako cel wycieczki, można zdecydować się zarówno na krótkie, kilkukilometrowe spływy idealne dla początkujących i rodzin z dziećmi, jak i na bardziej wymagające i całodziowe trasy, niekiedy dochodzące nawet do 30 kilometrów.

Podobnie jak w przypadku odległości do pokonania, Biebrza ma również bardzo różnorodny charakter. Miejscami jest rzeką spokojną, dolinną, płynącą w szerokim korycie, dzięki czemu taki spływ to właściwie gwarancja relaksu i niewielkie ryzyko wystąpienia przeszkód. Powolny nurt umożliwia doskonalenie swoich umiejętność w pięknych okolicznościach przyrody. Innym razem, ta sama rzeka okazuje się trudniejszym ciekiem wodnym, pełnym zakrętów i naturalnych utrudnień, których obecności szukają na spływach bardziej doświadczeni kajakarze.

Biebrza to rzeka, która przypadnie do gustu miłośnikom niezmąconej przez człowieka natury i różnorodnych gatunków zwierząt. A jeśli chcielibyśmy, aby zaplanowany przez nas spływ obejmował nie tylko jeden, ale nawet kilka dni – na Podlasiu z pewnością nie zabraknie tras, które zapewnią przyjemność pływania przez cały ten czas.

Grabia i Widawka, czyli spływy kajakowe w centrum Polski

Żeby móc cieszyć się spływem kajakowym nie trzeba wyjeżdżać z samego centrum Polski. Wszystko dzięki Grabi, dopływowi Widawki i Widawce – mającej swoje ujście w Warcie, które doskonale nadają się na organizację kilkugodzinnej wodnej aktywności. W województwie łódzkim, niespełna 50 km od jego stolicy, można cieszyć się spływem kajakowym, podczas którego z pewnością nie zabraknie pięknych widoków. Poza tradycyjnym pokonywaniem trasy, której długość można  dobrać  indywidualnie, wspomniane rzeki oferują również kilka obowiązkowych przystanków, mogących stać się niezapomnianą przygodą dla początkujących kajakarzy. Tzw. przenioski, czyli miejsca, w których niezbędne okazuje się opuszczenie kajaka i przeniesienie go na niewielką odległość drogą lądową, to nie tylko okazja do rozprostowania kości, ale również do przyjrzenia się z bliska m.in. zaporze wodnej.

Obecność wielu piaszczystych lub trawiastych plaż sprzyja przerwom w spływie i łapaniu promieni słonecznych nad samym brzegiem urokliwej rzeki w centrum Polski. Początek spływu może przypadać na przykład na miejscowość Barycz, ale istnieje też wiele innych punktów, które nadadzą się do tego również dobrze.

Spływ kajakowy Wieprzem – wyprawa na Lubelszczyznę

Roztocze to bez wątpienia jeden z najbardziej różnorodnych i jednocześnie najpiękniejszych obszarów naszego kraju. Gęste lasy, wzniesienia, ze szczytu których rozciąga się zapierający dech w piersiach widok, zbiorniki wodne zachęcające do kąpieli… Ale Lubelszczyzna to także rzeka Wieprz, wprost stworzona do wyznaczania na niej tras spływów kajakowych. Nazywany „najbardziej lubelską ze wszystkich rzek”, Wieprz spotyka na swojej drodze m.in. obszar spod szyldu Natura 2000 i tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego i tak przez niemal 400 km. Wszystko to sprawia, że spływ kajakowy na Lubelszczyźnie będzie doskonałym pomysłem na weekendowy lub wakacyjny wypoczynek zarówno dla bardziej doświadczonych (trasa: Hutki-Guciów), jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę kajakarzy (odcinek: Hutki-Bondyrz I).

W zależności od preferencji wyprawa może rozpocząć się w Zwierzyńcu, jednym z najbardziej znanych miast Lubelszczyzny, jak i w zdecydowanie mniejszym, ale nie mniej urokliwym Hutkach. Możliwości jest naprawdę wiele. Po wytyczeniu trasy pozostaje zaś już tylko delektować się różnorodnym krajobrazem. Pełne przyjemnego cienia lasy, niewielkie wsie, słynące z tradycyjnej zabudowy, mosty przerzucone z jednego brzegu na drugi – atrakcji do podziwiania nie brakuje. Decydując się na organizację spływu kajakowego na Wieprzu, nikt nie będzie się nudził, bowiem w szerokiej i spokojnej rzece z czasem pojawiają się wystające ponad powierzchnię wody konary i pnie powalonych drzew.

Mazury – kraina nie tylko jezior

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Kraina Tysiąca Jezior wśród fanów sportów wodnych słynie nie tylko z żeglarstwa. Na tym terenie można z powodzeniem wziąć też udział w spływie kajakowym, który bez wątpienia dostarczy wielu emocji. Jego trasa może przebiegać zarówno rzeką Krutynią, jak i obszarem poszczególnych jezior. W obu przypadkach kajakarze będą mieli do czynienia z dziką przyrodą i malowniczymi lasami. W zależności od preferencji, Warmia i Mazury oferują kajakarzom zarówno możliwość wzięcia udziału w kilkugodzinnym, jak i kilkudniowym wydarzeniu. Na szlaku rzeki Krutyni w sumie znajduje się 20 jezior. Charakter rzeki jest raczej łagodny, wiele w niej mielizn i łatwych do pokonania zakrętów, a ewentualne fale są naprawdę niewielkie. Dzięki temu spływ kajakowy na Mazurach to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby postawić w tym sporcie pierwsze kroki.

Spływając Krutynią, pokonuje się kolejno większe i mniejsze mazurskie jeziora, pełne fauny i flory charakterystycznej właśnie dla tego obszaru Polski. Wzbijające się do lotu żurawie, kormorany, a nawet orły bieliki – oto, jakich widoków mogą się spodziewać ci, którzy zdecydują się na spływ kajakowy na Mazurach.

Spływ Dunajcem – góry widziane z kajaka

Zupełnie inne atrakcje czekają na miłośników kajakarstwa i polskich gór. Dla nich najlepszą opcją będzie zaplanowanie spływu Dunajcem. Ta górska rzeka, szczególnie na górnym odcinku pełna jest niewielkich uskoków i bystrzy, które gwarantują odrobinę adrenaliny i silniejszych emocji. Dunajec, pierwotnie powstały z połączenia Czarnego i Białego Dunajca, nie jest jednak rzeką, do zmierzenia się, z którą niezbędne jest wieloletnie doświadczenie. Bez trudu znajdą się na niej trasy idealne dla chcących po raz pierwszy spróbować swoich sił w kajaku.

Szukającym kontaktu z naturą z pewnością spodoba się odcinek przepływający przez środek Pienińskiego Parku Narodowego, który znajduje się m.in. na trasie z Niedzicy do Szczawnicy. Spływając, można również zaplanować krótki postój w Łącku, słynącym z produkcji śliwowicy. Taka wycieczka i przywiezione z niej pamiątki z pewnością spodobają się wszystkim miłośnikom kultury regionalnej.

Pieniny to również doskonały teren dla tych, którzy szukają nieco bardziej intensywnych wrażeń. Kończąc spływ na przykład w Wojniczu czy Tarnowie, można przez wiele godzin delektować się widokiem zapierających dech w piersiach gór, a jednocześnie mierzyć się z nieco bardziej wymagającymi odcinkami rzeki.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej rozpoznawalnym i najchętniej odwiedzanym przez kajakarzy odcinkiem Dunajca jest ten nazywany Pienińskim Przełomem. Pomiędzy wsią Sromowce Niżne i Szczawnicą rozciąga się bowiem głęboki, skalny wąwóz, wprost wymarzone miejsce dla fanów kajakarstwa. Okalające go, wysokie na paręset metrów skalne ściany od lat robią wrażenie na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić ten obszar.

Podsumowanie

Aby zaplanować i zorganizować relaksujący spływ kajakowy blisko natury warto wybrać jeden z opisanych wyżej tras. Polska ma do zaoferowania wiele interesujących miejsc, które doskonale nadadzą się dla początkujących kajakarzy, a także jako forma rodzinnej wycieczki. Kraina Tysiąca Jezior, w której Krutynia poprzecinana jest zbiornikami wodnymi o różnej powierzchni i głębokości, płynący przez Roztoczański Park Narodowy Wieprz, z urokliwym skansenem we wsi Guciów, Grabia i Widawka, pełna niewielkich plaż i to zaledwie 50 km od Łodzi – to tylko niektóre opcje na spływy w pięknym otoczeniu przyrody. Jeśli jednak poszukujesz niezapomnianych wrażeń i spływów o wyższym poziomie trudności to zdecydowanie warto spróbować swoich sił na alpejskich rzekach w Słowenii lub Austrii. Wyjazdy takie dostarczają niesamowitych wrażeń z dużą dawką adrenaliny. Górskie rzeki Salza czy Soca charakteryzują się silniejszym nurtem i większą ilością przeszkód, które gwarantują świetną zabawę dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

 

Nasz blog - polecane artykuły

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F1) [1899 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA1] 3 dni [899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C1] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S1] 7 dni [2799 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C1] [3899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK1] 7 dni [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS1] 4 dni [1599 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK2] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A2] 5 dni [1499 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA2] 3 dni [899 zł]

 • Via Ferraty WŁOCHY 7 dni [V1] [3299 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK2] 7 dni [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S2] 7 dni [2899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C2] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS2] 4 dni [1699 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK3] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A3] 5 dni [1499 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F2) [1899 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA3] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK3] 7 dni [3299 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C3] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S3] 7 dni [2899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS3] 4 dni [1699 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK4] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A4] 5 dni [1499 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA4] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK4] 7 dni [3299 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C4] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S4] 7 dni [2899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS4] 4 dni [1699 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A5] 5 dni [1599 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK5] [1999 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F3) [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA5] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK5] 7 dni [3299 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C5] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S5] 7 dni [2899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS5] 4 dni [1699 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK6] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A6] 5 dni [1499 zł]

 • Rafting TYROL [T1] 5 dni [2999] zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA6] 3 dni [899 zł]

 • Via Ferraty WŁOCHY 7 dni [V2] [3299 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK6] 7 dni [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S6] 7 dni [2899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C6] [3899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS6] 4 dni [1699 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK7] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A7] 5 dni [1499 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA7] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki morskie CHORWACJA 8 dni [H1] [4299zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F4) [1899 zł]

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: