Allinclusive?

Kajaki morskie w praktyce

Morska turystyka kajakowa

Wyróżnia się trzy typy kajaków morskich: morskie kajaki spacerowe, morskie kajaki plażowe, morskie kajaki turystyczne. Dla osób chcących dopiero wejść (a raczej wpłynąć!) w ten fascynujący świat, polecane są morskie kajaki spacerowe nazywane też „sit on top”. Są one zazwyczaj bezpokładowe, więc mogą Ci odrobinę przypominać deski do surfingu. Chociaż nie posiadają komory dla wioślarzy i bagażu, to są wyposażone w siodełka oraz uchwyty i miejsca do przypięcia podręcznego ekwipunku. Do tego są lekkie, zwrotne i mają dużą wyporność. To idealny wybór, jeżeli chcesz oswoić się z morskim brzegiem.

 

Ze „spacerówki” wskocz na morskie kajaki plażowe wykonane z wytrzymałej tkaniny powleczonej PVC. Ten typ jednostki to inaczej morski kajak pneumatyczny lub dmuchany. Ich kadłub składa się z niezależnych komór, które sprawiają że jest to konstrukcja samonośna. Spokojnie, jest jednak o wiele bardziej wytrzymała od dmuchanych materacy! Charakteryzują się też wygodą i miejscem na bagaż. Jest na tyle kompaktowy, że łatwo go przewieziesz nawet w samochodzie osobowym. Z całą pewnością poradzisz sobie też z jego rozłożeniem, które nie powinno Ci zająć dłużej niż kilkanaście minut.

Jaki kajak morski na otwarte wody?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kajak morski nada się na dalsze eskapady, to odpowiedź jest jedna. Idealnie sprawdzą się do tego morskie kajaki turystyczne. Ich smukła konstrukcja słynie z niesamowitych rozmiarów. Długość kajaków morskich waha się w granicach 5 metrów, jednak na rynku spotkać można i 7 metrowe giganty! Zasada jest prosta - im dłuższy kajak morski, tym jest bardziej stabilny na wzburzonych wodach. Jego niewielka szerokość i wysokość przekłada się na nisko położony środek ciężkości oraz na dużą stabilność poprzeczną i podłużną. Morskie kajaki turystyczne często posiadają też dno w kształcie litery V, które świetnie wpływa na ich stabilność i osiągane przez nich prędkości!

Morski kajak turystyczny a sterowność i zwrotność

Ze względu na rozmiary, ułatwiające trzymanie kursu i przydające naszej łodzi szybkości, kajaki morskie mają niewielką zwrotność. Z tego powodu, ważnym elementem w ich konstrukcji są skrzydełka boczne na brzegach kokpitu wpływające m.in. na sterowność. Jeszcze ważniejsza jest zaś płetwa stabilizacyjna. Nie wszystkie jednostki są w nią wyposażona, a szkoda, bo niesamowicie ułatwia trzymanie kursu na niespokojnym morzu i zmniejsza ryzyko wywrotek.

 

Masz w planach pływać… prosto? Zainwestuj w sprzęt z odpowiednio wyprofilowanym kadłubem. Przy wyborze jednostki zwróć zatem uwagę na kształt dziobu i rufy. Zadbaj o to, aby Twój kajak morski posiadał znaczny nawis, tj. był dość podcięty, aby tym samym nie wchodził bezpośrednio w wodę. W ten sposób zmniejszysz opory hydrodynamiczne, a jednocześnie znacznie ułatwisz sobie pokonywanie morskich fal.

Przygotowania do morskiej wyprawy kajakowej

Kajaki morskie powinny być też wyposażone w ster, który różni się od tych stosowanych w jednostkach śródlądowych. Jest on dłuższy i smuklejszy, a do tego ustawiony w pionie. Dodatkowo, powinien być podnoszony, aby łatwiej było Ci odbijać i dobijać do brzegu. Alternatywą dla niego są np. płetwy sterowe, które można położyć na rufie. Ważne, aby wybrać taką opcję, która wytrzyma morskie warunki!

 

Jeżeli planujesz wyprawę kajakiem na morzu, a nie jesteś jeszcze w pełni doświadczonym adeptem kajakarstwa, postaw na wypad drużynowy.  Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek z lekkim wiosłem, prawidłowo dobranym fartuchem oraz kamizelką asekuracyjną na czele!

W przygotowaniach do takiej eskapady mogą Ci pomóc weterani kajakarstwa z M-Canoe. Z naszą ekipą niestraszne Ci będą nawet najtrudniejsze odcinki wybrzeża! Zdecyduj się na wspólny wypad razem z nami, a świetną atmosferę i niezapomniane chwile dostaniesz w pakiecie!

Zobacz nasze wyjazdy

 

  • Majówka SŁOWENIA 5 dni [1999 zł]

  • Boskie Ciało KARYNTIA 5 dni [1499 zł]

  • Rafting Salza + Enns 5 dni A1 [1299 zł]

  • Rafting Salza [WA1] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA2] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA3] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA4] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA5] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA6] [749 zł]

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.2000 / Ilość głosów: 5

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: