Allinclusive?

Kanioning - bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo podczas kanioningu – poradnik

Góry to istny cud natury, który oferuje ludziom wiele turystycznych aktywności. Trekking, kolarstwo, wspinaczka, jazdę na nartach – któż z Was osobiście nie poznał wspaniałego smaku tych jakże popularnych sportów rekreacyjnych? A gdyby tak poznać góry w nieco inny sposób, wejść w ich głąb, do ich… „krwiobiegu”?  Kaniony, bo o nich mowa, to górskie doliny, które przez miliony lat drążyła siła rzek. Te pozornie niedostępne i nieprzyjazne człowiekowi miejsca są istnym rajem dla poszukiwaczy prawdziwych emocji i oszałamiającej, dzikiej natury. Skoki do wody, pływanie, wspinaczka, wodospady, jaskinie, strome zbocza… To są właśnie uroki kanioningu, czyli wędrówki w kanionie z biegiem górskiej rzeki. Wydaje Ci się, że to sport zbyt ekstremalny dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Kanioning może być świetną i, co najważniejsze, bezpieczną rozrywką dla każdego (no, prawie dla każdego ;))! Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo w kanionie? Co gwarantuje satysfakcjonujący, bezstresowy kanioning?

PO PIERWSZE… NIE PORYWAJ SIĘ Z MOTYKĄ NA SŁOŃCE

Pamiętaj - świadomość własnych ograniczeń to Twoja wielka siła. Musisz wiedzieć, że kanioning jest aktywnością wymagającą posiadania konkretnych umiejętności oraz predyspozycji. To taki multisport, który łączy w sobie wiele różnych dyscyplin: wspinaczkę, pływanie, trekking… Zanim więc wybierzesz się w głąb górskich kanionów upewnij się, że duży wysiłek oraz adrenalina to Twoi dobrzy przyjaciele. Kanioning to nie jest „bułka z masłem”. Wymaga świetnej kondycji fizycznej oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i lękiem w niebezpiecznych sytuacjac. Musisz być dobrym pływakiem - niektóre odcinki wędrówki trzeba pokonywać wpław, musisz być też przygotowana/y na skoki lub zjazdy z toboganów (czyli górskich „zjeżdżalni”) do wody. Niestraszne winny Ci być górskie ekspozycje, nie odczuwasz paraliżującego lęku wysokości.

Po drugie… Ubiór i sprzęt

Bez tego ani rusz! Każdy „kanioningowiec weteran” wie, jak ważną rolę w kanionie pełni właściwy, pełny rynsztunek. Choć o sprzęcie i ubiorze pisaliśmy już co nieco w poprzednim wpisie blogowym poświęconemu kanioningowi, warto jeszcze zaznaczyć, że temperatura górskiej wody jest niska! Osobom nieodpowiednio ubranym grozi wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia. Pianka neoprenowa jest obowiązkowym elementem rynsztunku każdego kanioningowca. Po drugie skały w kanionie są śliskie i bywają ostre. Tylko profesjonalne buty do kanioningu oraz rękawiczki zapewnią Ci pełen komfort!. Każdy musi mieć ze sobą apteczkę z folią NRC to niezbędny element wyposażenia. W kanionie sprawdza się tylko najwyższej jakości, atestowany sprzęt

Po trzecie…. Instruktor

Jeśli jesteś sportową Zosią Samosią, musimy Cię rozczarować. Jako nowicjusz, kaniony możesz pokonywać tylko z wykwalifikowanym przewodnikiem! Pamiętaj, że doświadczony, profesjonalny instruktor dobrze zna kanion i jego najtrudniejsze odcinki; antycypuje, czyli potrafi przewidzieć ryzykowne sytuacje, zmiany pogody, itd. ; nauczy Cię obsługi sprzętu, techniki wspinaczki, zjeżdżania z toboganów i skoków do wody; kontroluje stan wody; szybko reaguje w niebezpiecznych, zagrażających życiu sytuacjach; otoczy Cię profesjonalną opieką zawsze i wszędzie.

Po czwarte… Wybierz kanion dla siebie !

Zanim wyruszysz w dzicz, zrób porządny research - strony www, fora, blogi czy książki poświęcone kanioningowi, to kopalnia informacji. W przypadku bezpieczeństwa teoria również odgrywa kluczowe znaczenie! Wiedza o poziomie trudności danego kanionu pozwoli Ci lepiej przygotować się do wyprawy zarówno pod względem technicznym, jak i mentalnym. Początkującym na pewno polecamy oddać się w ręce prawdziwych Supermanów Kanioningu, czyli… ekipy M-Canoe! Wybierając się z nami do włoskiego rejonu Chiusaforte, idealnego miejsca na rozpoczęcie nauki kanioningu, możesz liczyć na: atestowany, najlepszej jakości sprzęt; porządne szkolenie z obsługi sprzętu, technik linowych, zjazdów z toboganów, skoków do wody; kadrę wykwalifikowanych, wyspecjalizowanych na najwyższym poziomie instruktorów kanioningu, grotołazów oraz ratowników TOPR; niezapomniane przeżycia i radosną atmosferę.

Stawiamy na aktywność, przygodę, przyrodę i integrację, a przy tym bezpieczeństwo naszych uczestników. Czego chcieć więcej? Rzuć wszystko i wejdź z nami do kanionu !

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.0000 / Ilość głosów: 2

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: