Allinclusive?

Kuchnia austriacka - 8 regionalnych potraw

Kuchnia austriacka jest bardzo różnorodna – łączy wpływy kuchni innych narodowości i zamiłowanie do udoskonalania tradycyjnych potraw. Dominują w niej głównie dania mięsne (w tym słynne sznycle), treściwe zupy oraz ciepłe, rozpływające się w ustach desery. Niemal każdy region ma własne, regionalne potrawy, do których przyrządzenia wykorzystuje się głównie lokalne produkty. Co jedzą Austriacy? Jakich dań warto spróbować w Austrii? Przedstawiamy 8 wyśmienitych propozycji!

Co jedzą Austriacy? Słynne dania mięsne

Na początku zestawienia musiał znaleźć się królewski Wiener Schnitzel – najbardziej znana austriacka potrawa. Ten duży, cienki sznycel podawany jest zazwyczaj z dodatkiem cytryny i sałatką ziemniaczaną (Wiener Schnitzel mit Kartoffelsalat). Można zamówić go w całym kraju – od samego Wiednia po małe, górskie miejscowości. Dodatki mogą zmieniać się w zależności od regionu. Ciekawostką jest to, że nazwa sznycel wiedeński (Wiener Schnitzel) jest chroniona przez prawo i odnosi się tylko do tradycyjnego sznycla z cielęciny. Popularny wariant wieprzowy nazywany jest już „sznyclem po wiedeńsku”.   

Drugą propozycją jest Tiroler Gröstl – przepyszne i proste w przygotowaniu tyrolskie danie, które śmiało można nazwać „comfort food”. Jest to po prostu ziemniaczana zapiekanka z wołowiną i speckiem (wędzoną tyrolską szynką), podawana zazwyczaj z jajkiem sadzonym. Tiroler Gröstl jest popularny przede wszystkim w górach. Kaloryczna zapiekanka idealnie sprawdza się po długim, aktywnym dniu, spędzonym na spływie lodowcowymi rzekami górskimi.

Käsespätzle to kolejny kaloryczny i niezwykle rozgrzewający specjał, stanowiący austriacką interpretację słynnego mac’n’cheese. Ta potrawa to nic innego, jak domowy makaron zapiekany z bogatymi w smaku serami (może to być ser gruyère, emmentaler lub produkowany z mleka owczego ser pleśniowy). Po zapieczeniu danie posypuje się podsmażoną cebulką i szczypiorkiem. Natychmiastowy przypływ energii gwarantowany! 

Tradycyjna kuchnia austriacka – zupy

W naszym krótkim zestawieniu nie mogło zabraknąć zup, które (podobnie jak w Polsce) często stanowią pierwszą część dwudaniowego obiadu. Królową tamtejszych zup jest bez wątpienia Erdäpfelsuppe. Ta niezwykle sycąca zupa ziemniaczana na bazie łopatki wieprzowej i wywaru z warzyw serwowana jest w całej Austrii. Dodatki mogą być modyfikowane w zależności od regionu.

Kolejną ciekawą propozycją jest Graukäsesuppe, czyli zupa z szarego sera. Podobnie jak Tiroler Gröstl jest to specjalność Tyrolu. Głównym składnikiem zupy jest regionalny ser Graukäse. Charakteryzuje się on oryginalnym, wyrazistym smakiem i aromatem. Dawniej Graukäse był typowym jedzeniem biedniejszej części społeczeństwa, ponieważ do jego wyrobu wystarczyło jedynie chude mleko, które zostawało z produkcji masła. Może być jedzony nie tylko jako baza zupy, ale też jako ser marynowany w occie lub dodatek do knedli serowych.

Najpopularniejsze austriackie desery

Po zupach i daniach głównych przychodzi czas na smakowite desery. Na słodkich austriackich talerzach można znaleźć knedle, strudle, ciasta, naleśniki i torty. Lokalnych łakoci warto spróbować w towarzystwie uwielbianej przez Austriaków kawy. Jedną z kulinarnych ciekawostek o Austrii jest fakt, że zwyczaj picia kawy został tam zapoczątkowany w czasach odsieczy wiedeńskiej – to właśnie z rozbitego obozu tureckiego pozyskano pierwsze ziarna. Wybrane przez nas desery są ciepłe i rozgrzewające – idealne po emocjonującej wyprawie kajakowej!

Polecamy przede wszystkim: 

  • Apfelstrudel – strudel jabłkowy. Popularnym deserem zajadano się już w czasach Habsburgów. Sekretem jest w tym przypadku prostota wykonania – kruche ciasto nadziewane jest jabłkami z dodatkiem cukru, rodzynek i cynamonu. Strudel jabłkowy podawany jest często z gałką lodów waniliowych.
  • Kaiserschmarrn omlet cesarski. To kolejna klasyczna propozycja. Słodki, puszysty placek (omlet) jest rwany na kawałki w trakcie smażenia. Danie serwowane jest na słodko, zazwyczaj z konfiturami śliwkowymi, jako śniadanie lub deser.
  • Germknödel – olbrzymi knedel nadziewany śliwkową konfiturą, polany masłem lub słodkim waniliowym budyniem i posypany dodatkami. Znakomita propozycja na deser po dniu górskich wędrówek lub pływania kajakami!

Podsumowanie

Kuchnia austriacka potrafi pozytywnie zaskoczyć. Wybierając się do Austrii na wakacje, warto skosztować jak najwięcej tamtejszych potraw. Uczestniczenie w zorganizowanych spływach kajakowych i raftingowych to świetna okazja do spróbowania wyjątkowych dań regionalnych (w przypadku wypraw z M-CANOE przede wszystkim tyrolskich!). Aktywny dzień na rzekach górskich to też przyjemny sposób na spalenie kalorycznych zapiekanek i słodkich deserów.

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: