Rafting jest jedną z odmian spływu rzecznego, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów, miłośników natury i mocnych wrażeń. Uprawianie tego sportu nie wymaga co prawda posiadania doświadczenia, jednak dobra zabawa musi podczas raftingu iść w parze z bezpieczeństwem. Z tego względu, przed rozpoczęciem swojej przygody ze spływami na górskich rzekach, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i zaleceniami raftingu, które pozwolą w pełni cieszyć się tą niesamowitą przygodą.
Bezpieczny spływ górski – co to oznacza?
Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa, o którą musimy zadbać sami przed udaniem się na raftingową przygodę, jest wybór organizatora, z którym zrealizujemy nasze marzenia o wzięciu udziału w górskim spływie. Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące doświadczenia firmy oraz opiekunów spływów, a także na sprzęt, jakim dysponuje organizator. Warto wcześniej udać się do siedziby takiej firmy lub nawiązać kontakt telefoniczny czy mailowy, by uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Udostępnienie przez daną firmę certyfikatów, referencji oraz doświadczenia poszczególnych opiekunów również będzie pomocne przy wyborze organizatora.
Czas na spływ, czyli rzecz o nurcie, sprzęcie i bezpieczeństwie pływania
Przed spływem górską rzeką uczestnicy wyprawy raftingowej przechodzą krótkie szkolenie, dotyczące specyfikacji nurtu, użytkowania sprzętu oraz bezpieczeństwa pływania. Ważnym jest, aby uważnie i aktywnie uczestniczyć w tej części raftingu, ponieważ to właśnie od niej w dużej mierze zależy powodzenie spływu oraz zapamiętanie go jako fascynującej przygody, a nie serii przykrych niespodzianek.
Niezależnie od tego, który model pływania będzie realizowany podczas raftingu (pływanie w dużych pontonach, mieszczących 8-10 uczestników i instruktora lub rafting w mniejszych jednostkach – po 2-3 osoby z instruktorem-ratownikiem towarzyszącym im w osobnym kajaku), prowadzący podczas szkolenia opowie o najważniejszych aspektach raftingu, takich jak:
- najczęściej spotykane zjawiska podczas spływu na rzece górskiej,
- sprzęt i technika pływania,
- zasady bezpieczeństwa podczas spływu.
W przypadku klasycznego raftingu w dużym pontonie z instruktorem, uczestnikowi wystarczy kilkuminutowe szkolenie, skoncentrowane na procedurach bezpieczeństwa. Uczestnik spływów kanadyjkami lub mniejszymi pontonami, otrzyma wiedzę nieco bardziej szczegółową, z racji tego, że w czasie spływu nie będzie miał na pokładzie instruktora, który płynie wówczas jak tzw. safety kayaker w kajaku jednoosobowym, bądź steruje innym, większym pontonem.
Skala trudności rzek, bystrze i cofka
Przed wzięciem udziału w raftingu warto wiedzieć, w jakich skalach trudności została zaklasyfikowana rzeka, po której będziemy się poruszać. Uczestnicy wyjazdów zorganizowanych pływają najczęściej po rzekach oznaczonych stopniami I i II (woda bez żadnych trudności oraz szybszy nurt, wymagający nieskomplikowanych manewrów), przy czym na niektórych trasach zdarzają się odcinki z oznaczeniem III stopnia trudności (przeszkody w nurcie i konieczność precyzyjnego manewrowania połączona z realnym ryzykiem wywrotki).
Uczestnicy spływu powinni również znać specyfikę podstawowych zjawisk, które podczas raftingu mogą wystąpić na rzece. Najczęstsze z nich to bystrze i cofka. Pierwsze zjawisko – bystrze – oznacza szybszy nurt rzeki na przestrzeni kilkudziesięciu metrów, pojawiający się ze względu na przewężenie koryta lub jego obniżenie. Cofka to z kolei miejsce, w którym nurt zatrzymuje się lub woda płynie wolno w górę rzeki. Zjawisko to występuje najczęściej przy brzegach rzeki oraz za dużymi przeszkodami (np. za skałą). Są to jedyne miejsca, w których spływ raftingowy może się bezpiecznie zatrzymać. Inne przeszkody, które mogą pojawić się w nurcie to przykładowo skały zanurzone na różnej wysokości. Nie stanowią one jednak takiego niebezpieczeństwa, jak drzewa, których gałęzie i korzenie zanurzone pod wodą mogą skutecznie unieruchomić pływaka będącego za burtą – po wypadnięciu z kajaka pod żadnym pozorem nie należy więc się do nich zbliżać.
Pozycja w pontonie i obycie z pagajem
Dla zachowania bezpieczeństwa uczestników raftingu niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji w kajaku. W najpopularniejszych modelach, mieszczących 2 lub 3 osoby, czyli kanadyjkach uczestnik przyjmuje pozycję klęcząco-siedzącą – oznacza to konieczność siedzenia na ławeczce przy jednoczesnym klęczeniu na dnie łódki. Taka pozycja sprawia, że dana osoba może czuć się stabilnie dzięki oparciu i podtrzymaniu całego ciała. W przypadku postoju w obrębie wspomnianej wcześniej cofki, uczestnik może rozprostować stawy, aby zapobiec drętwieniu kończyn.
Dla techniki pływania, oprócz przyjęcia właściwej pozycji, niezwykle ważna jest również umiejętność prawidłowego posługiwania się pagajami, czyli wiosłami używanymi w raftingu. Zawsze powinno się trzymać wiosło oburącz – jedna ręka wędruje na rączkę, uchwyt, a druga – w wyznaczone miejsce na drążku. Podczas odpoczynku nie należy puszczać uchwytu, ponieważ nieoczekiwana przeszkoda może podbić pagaj, a wówczas niekontrolowany ruch jest niebezpieczny dla innych uczestników siedzących w pontonie, a także dla samego wiosłującego. Instruktor przed rozpoczęciem spływu pokaże uczestnikom, w jaki sposób posługiwać się pagajami i jak nimi manewrować, by bezpiecznie omijać przeszkody, wchodzić do cofki czy skręcać w nurcie. Wytłumaczy ponadto rolę koordynacji załogi, a także opowie o komendach, do których bezwzględnie należy się stosować podczas spływu.