Jedną z najprostszych metod, jest ich rozróżnienie na sportowe i turystyczne. Do pierwszej grupy zaliczane są te przeznaczone do profesjonalnych wyścigów czy to na płaskiej wodzie, czy też na torze slalomowym . Priorytetem jest tu szybkość, a nie wygoda czy wszechstronność użytego sprzętu. Kajaki sportowe używają więc posiadacze licencji zawodniczych i to na specyficznych akwenach, a najlepsi startują nawet na igrzyskach olimpijskich. W kajakach tak jak i w bieganiu: można bardzo dobrze biegać i nie startować w żadnych zawodach, albo odwrotnie, biegać od wczoraj i zmierzyć się w zawodach z dystansem 5 km. Nie wszyscy startujący z biegach niepodległości nazwaliby siebie profesjonalnymi biegaczami, dla wielu ludzi jednak robią rzeczy trudne i nieosiągalne. Podobnie w kajakach.
Wszystkie inne kajaki przeznaczone są do turystyki i rekreacji, choć na bardzo różnym poziomie zaawansowania. Można je dzielić wg materiału, z którego powstają, czy też właściwości nautycznych (zachowania się pod wpływem wody i wiosłowania). Inną zasadą podziału może być ten przeprowadzony ze względu na rodzaj akwenu wodnego, w którym użytkowany jest kajak. Jest on najlepszym punktem wyjścia do próby zdefiniowania tego, jaki kajak jest nam potrzebny. W ten sposób, wyróżniamy sprzęt przeznaczony na spływy:
- jeziorami i morzami
- rzekami górskimi
- rzekami zwałkowymi
Jakie kajaki wybrać na spływy morzami i jeziorami
Kajakowe wyprawy morskie, zwane nieco niepoprawnie spływami morskimi, z roku na rok stają się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Firma M-CANOE ma w ofercie m.in. spływ Adriatykiem organizowany na terenie Chorwacji. Taki pomysł na zagraniczne wakacje ma wiele zalet, bowiem nie tylko pozwala spędzić lato aktywnie, ale również jest doskonałą zabawą dla osób o różnym poziomie umiejętności. Kajaki morskie, podobnie jak te stosowane na jeziorach, charakteryzuje kilka cech, dzięki którym w łatwy sposób można odróżnić je od pozostałych. Przede wszystkim, są one długie i smukłe, co pozwala osiągać większe prędkości na stojącej przecież wodzie. Budowa ta sprawia także, ze nasze morskie łodki są mało zwrotne, co akurat tutaj może być zaletą: pomaga utrzymać odpowiednio dobrany kurs i przekłada siłę naszego wiosłowania na prędkość, a nie zakręcanie. Z racji tego, że zarówno morze jaki i jezioro są akwenami o stosunkowo dużej powierzchni, cecha ta nie stanowi właściwie problemu dla użytkownika. Z dużej długości (kajaki morskie potrafią mieć nawet 5 m) i niewielkiej szerokości, wynika jednak również zaleta - gwarantują bowiem możliwość płynięcia z naprawdę dużą prędkością. Nie bez znaczenia jest też spora przestrzeń bagażowa z zamkniętymi lukami pozwalająca zabrać także rzeczy na nocleg.
Z uwagi na wytrzymałość (chociażby podczas transportu, czy przenoszenia) najczęściej stosowanym materiałem będzie polietylen, choć nie tak znowu rzadko spotkamy egzemplarze wykonane z laminatu szklanego, który co prawda łatwiej uszkodzić czy zarysować, jednak nadaje konstrukcji większej sztywności, a także charakteryzuje się mniejszym tarciem, co w konsekwencji zapewnia łódce większą prędkość. Pływanie takimi kajakami wymaga choć kilku godzin szkolenia z zakresu chociażby bezpieczeństwa (zachowanie na fali, po wywrotce, wylanie wody i wejście do kajaka z dala od brzegu)
Splywy typowo rekreacyjne, o niskimi progu wejścia, „dla każdego”, oferują najczęściej albo – dla jezior - typowe dwuosobowe kajaki nizinne (popularne w wypożyczalniach albo – w przypadku akwenów morskich – kajaki sit on top, będące ulepszoną wersją materacy dmuchanych;) i służące do zabawy przy plaży, a na pewno nie do pokonywania większych morskich dystansów.
Sprzęt wykorzystywany podczas spływów o charakterze typowo rodzinnym różni się rzecz jasna od wyprawowych modeli jednoosobowych. Jego szerokość jest znacznie większa, dzięki czemu wzrasta również komfort użytkowania. Jednak w przypadku samotnych wypraw, najpopularniejsze nadal są długie kajaki o niewielkiej ilości miejsca w kokpicie.
Spływy rzekami zwałkowymi – jaki kajak wybrać?
Rzeki zwałkowe charakteryzuje duża ilość naturalnych przeszkód, do których w największej mierze należą powalone konary drzew. Aby umożliwić kajakarzom ich omijanie, wykorzystywany podczas spływów sprzęt nie może być zbyt długi (jak na morzu) , jednocześnie jednak nie nazbyt krótki (jak w górach), gdyż pokonywanie zwalonych drzew „górą” wymaga prędkości, inercji i dekoncentracji masy. Poza tym jednoosobowe kajaki zwałkowe posiadają też z reguły płaskie dno (stabilność na zwałce) i niskie zanurzenie (wykorzystywane chociażby przy pokonywaniu drzew „dołem”) Dzięki temu możliwe jest ominięcie przeszkód występujących na trasie. Kajaki zaprojektowane do spływów obfitujących w przeszkody charakteryzuje przy tym średnia długość i podobna zwrotność. Dodatkowo, aby uniknąć dostania się wody do wnętrza podczas przechyłów i zanurzania, kajaki morskie oraz te zaprojektowane na spływy rzekami zwałkowymi posiadają kokpity osłonięte specjalnymi fartuchami. Choć przez lata zmieniały się materiały, z których wykonywano sprzęt, dziś najczęściej wytwarza się je z polietylenu, czyli z giętkiego, termoplastycznego materiału wykorzystywanego również m.in. do wyrobu zakrętek do butelek PET i toreb foliowych. To ważne, ponieważ dzięki temu kajaki są stosunkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu.