Polacy zapisali się w historii świata na wielu polach. Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, Skłodowska odkryła aż dwa pierwiastki, a Max Factor stworzył ogromną, działającą do dzisiaj, międzynarodową markę kosmetyczną. Nasi rodacy dołożyli swoją cegiełkę również do rozwoju kajakarstwa – zajmują zaszczytne miejsca w Księdze rekordów Guinessa. W wielu przypadkach przyczynili się też do istotnych odkryć geograficznych. Kim są znani polscy kajakarze i czym zasłużyli się w historii światowego kajakarstwa?
Polski kajakarz, Piotr Chmieliński – ojciec chrzestny eksploracji Amazonki
Piotr Chmieliński znany jest z udziału w wielu znaczących wyprawach kajakarskich w Ameryce Południowej. Do najważniejszych należały:
- Wyprawa Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z Krakowa – Canoandes. Chmieliński dołączył do niej w trakcie jej trwania i razem z pozostałymi uczestnikami spłynął m.in. Río Amacuzac, Río Balsas, Río Mixteco, Río Pescado i Río Santa Maria (określaną jako najtrudniejsza rzeka na całej trasie spływu). Kajakarze zbierali dokumentację i przeprowadzali badania. Wszystkie opisy rzek, wyniki analiz hydrologicznych i uwagi dotyczące możliwości wykorzystania zbadanych rzek do celów turystycznych przekazane zostały ówczesnemu Dyrektorowi INDE (Narodowego Instytutu Sportu w Meksyku).
Chmieliński jest założycielem i prezesem organizacji Canoandes Inc., zajmującej się koordynacją wypraw mających na celu eksplorację geograficzną. Wspierał też działania opisanego niżej Aleksandra Doby.
- Pierwsze przepłynięcie kajakiem najgłębszego kanionu na świecie, Colca w Peru – oprócz Chmielińskiego w wyprawie tej udział brało sześciu innych Polaków. Odkryto i nazwano wówczas kilka elementów krajobrazu, m.in. Wodospad Polaków czy Kanion Czekoladowy.
- Największe osiągnięcie Chmielińskiego – przepłynięcie Amazonki na całej jej długości, od źródeł do ujścia. Wyprawa ruszyła od źródeł strumienia Apacheta, który pojawia się w Andach. Potem rzeka kilkukrotnie przemienia się i miesza z innymi rzekami, by ostatecznie uformować Amazonkę. Dopiero po latach okazało się, że źródła Amazonki bywają inne – aktualnie uważa się, że mogą znajdować się na końcu dopływu o nazwie Mantaro.
Więcej na temat ekspedycji można dowiedzieć się z książki Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego. Autorem publikacji jest Joe Kane, który towarzyszył Chmielińskiemu podczas około 6-miesięcznych zmagań.