Allinclusive?

Słynne wyprawy kajakowe Polaków

Polacy zapisali się w historii świata na wielu polach. Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, Skłodowska odkryła aż dwa pierwiastki, a Max Factor stworzył ogromną, działającą do dzisiaj, międzynarodową markę kosmetyczną. Nasi rodacy dołożyli swoją cegiełkę również do rozwoju kajakarstwa – zajmują zaszczytne miejsca w Księdze rekordów Guinessa. W wielu przypadkach przyczynili się też do istotnych odkryć geograficznych. Kim są znani polscy kajakarze i czym zasłużyli się w historii światowego kajakarstwa?

 

Polski kajakarz, Piotr Chmieliński – ojciec chrzestny eksploracji Amazonki

Piotr Chmieliński znany jest z udziału w wielu znaczących wyprawach kajakarskich w Ameryce Południowej. Do najważniejszych należały:

 

  • Wyprawa Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z Krakowa – Canoandes. Chmieliński dołączył do niej w trakcie jej trwania i razem z pozostałymi uczestnikami spłynął m.in. Río Amacuzac, Río Balsas, Río Mixteco, Río Pescado i Río Santa Maria (określaną jako najtrudniejsza rzeka na całej trasie spływu). Kajakarze zbierali dokumentację i przeprowadzali badania. Wszystkie opisy rzek, wyniki analiz hydrologicznych i uwagi dotyczące możliwości wykorzystania zbadanych rzek do celów turystycznych przekazane zostały ówczesnemu Dyrektorowi INDE (Narodowego Instytutu Sportu w Meksyku).

Chmieliński jest założycielem i prezesem organizacji Canoandes Inc., zajmującej się koordynacją wypraw mających na celu eksplorację geograficzną. Wspierał też działania opisanego niżej Aleksandra Doby.

 

  • Pierwsze przepłynięcie kajakiem najgłębszego kanionu na świecie, Colca w Peru – oprócz Chmielińskiego w wyprawie tej udział brało sześciu innych Polaków. Odkryto i nazwano wówczas kilka elementów krajobrazu, m.in. Wodospad Polaków czy Kanion Czekoladowy.
  • Największe osiągnięcie Chmielińskiego – przepłynięcie Amazonki na całej jej długości, od źródeł do ujścia. Wyprawa ruszyła od źródeł strumienia Apacheta, który pojawia się w Andach. Potem rzeka kilkukrotnie przemienia się i miesza z innymi rzekami, by ostatecznie uformować Amazonkę. Dopiero po latach okazało się, że źródła Amazonki bywają inne – aktualnie uważa się, że mogą znajdować się na końcu dopływu o nazwie Mantaro.

Więcej na temat ekspedycji można dowiedzieć się z książki Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego. Autorem publikacji jest Joe Kane, który towarzyszył Chmielińskiemu podczas około 6-miesięcznych zmagań.

Aleksander Doba – wspaniałe życie polskiego kajakarza i podróżnika

Aleksander Doba był wybitnym polskim podróżnikiem. Magazyn National Geographic ogłosił go Podróżnikiem Roku 2015. Choć nie stronił od spływów rzekami górskimi, był przede wszystkim kajakarzem morskim i nizinnym. Wśród jego najważniejszych wyczynów wymienia się np. przepłynięcie Polski po przekątnej (z Przemyśla do Świnoujścia w 13 dni). Mając do dyspozycji 26 dni (typowy polski urlop), kajakarz przepłynął też 5125 km, w tym 5000 km po nieznanych mu wcześniej trasach – wyczyn ten do dziś stanowi rekord Polski. Pokonał także całą polską morską linię brzegową.

 

Te niezwykłe osiągnięcia były jednak tylko rozgrzewkami przed przygodą życia, która Aleksandra Dobę wpisała na zawsze na karty historii światowego kajakarstwa – samotną wyprawą kajakiem przez Atlantyk, jedynie z pomocą siły mięśni, z kontynentu na kontynent. Różniła się ona od jego poprzednich zakończonych sukcesem wypraw transatlantyckich – dwie pierwsze odbyły się na kajakach wspomaganych żaglem, zaś trzecia rozpoczęła się w Irlandii i zakończyła w Nowej Fundlandii – Doba płynął zatem między wyspami. Pierwszą podróż Polski kajakarz zrealizował między Afryką i Ameryką Południową. Drugi raz przez Atlantyk przepłynął z Lizbony do portu Canaveral, przez miesiąc pozostając na obszarze Trójkąta Bermudzkiego. Trzecia podróż przez Atlantyk odbyła się między Le Conquet i Nowym Jorkiem. Wszystkie te wyprawy zrealizowane zostały na przestrzeni 7 lat – między 2010 a 2017 rokiem.

Aleksander Doba był nie tylko kajakarzem – uwielbiał też wspinaczkę górską. Ostatnią ze swoich wypraw odbył na Kilimandżaro – zdobył szczyt, a niedługo potem zmarł podczas zejścia. Miał wówczas 74 lata.

 

Podsumowanie

Polska historia wypraw kajakarskich nie jest może szczególnie bogata, jednak te, które się odbyły, zapadają w pamięć. Dzięki polskim podróżnikom udało się zbadać wiele miejsc – przyczynili się oni do rozwoju wiedzy na temat eksplorowanych obszarów. Pomogli też lokalnym mieszkańcom wykorzystać niezagospodarowane dotychczas tereny pod względem turystycznym. Ich nazwiska na długo zapisane zostały też na kartach historii ze względu na pobite rekordy.

 

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kajakami czy raftingiem? Przyłącz się do jednej z wypraw M-CANOE i spróbuj swoich sił w kajakarstwie!

 

Podczas dwudniowego raftingu po dolinie Sočy w Słowenii zobaczysz najpiękniejsze formacje naturalne tych okolic i nauczysz się raftingu pod opieką instruktora. Podziwiaj widoki, które oferuje Triglavski Park Narodowy i spędź czas inaczej niż zwykle. Fani nieco mocniejszych wrażeń mogą wybrać się na kurs kajakarstwa górskiego do Austrii. Dolina Salzy, w której odbywa się spływ, wyróżnia się niepowtarzalną scenerią.

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: