Polskie rzeki sprzyjają kajakarstwu rekreacyjnemu. Większość odcinków pozwala na dryfowanie, podczas którego można oddać się głównie podziwianiu widoków. Fani adrenaliny nie znajdą w kraju nad Wisłą zbyt wielu miejsc do spływów górskich – zwłaszcza dostępnych w sezonie letnim i takich, które obfitują w przeszkody i umożliwiają zdobycie nowych umiejętności.
Kajakarstwo górskie w Polsce jest jednak niesamowicie atrakcyjną formą spędzania czasu, na którą zdecydować się mogą nawet osoby początkujące. Z pomocą instruktorów nowicjusze są w stanie zyskać bezcenne wspomnienia z ciekawych tras. Dzięki specjalnym kajakom – pneumatycznym kanadyjkom – przygoda ta jest bezpieczna. Jakie możliwości dostępne są w Polsce i czym różnią się od tych popularnych za granicą?
Czym jest kajakarstwo górskie?
Kajakarstwo górskie jest pływaniem kajakiem rzekami i podobnymi ciekami wodnymi w obrębie górzystych terenów, w których to koryto rzeki osiąga znaczy spadek generujący stosowną prędkość nurtu. Dzieli się je na dwa nurty: wyczynowy, polegający na pokonaniu danego odcinka w jak najkrótszym czasie, oraz turystyczny, w przypadku którego przemierza się rzekę dla samego spłynięcia.
Pływanie kajakiem nie jest trudne – umiejętność tę da się opanować samodzielnie, jednak o wiele lepiej jest skorzystać z usług szkoły kajakarskiej czy dobrego kursu pływania, zwłaszcza jeśli chodzi o pływanie rzekami górskimi. Doświadczeni instruktorzy wskażą najlepsze techniki, opowiedzą o teorii i skorygują błędy oraz zapoznają Cię z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Gdzie można ćwiczyć w Polsce?