Kupno nowego kajaka górskiego to spory wydatek. W dodatku na początku nie do końca zdajemy sobie sprawę, jaki model wybrać. Tak jak mało kto kupuje samochód bez jazdy próbnej, tak i w przypadku kajaków dobrym pomysłem jest przetestowanie różnego rodzaju łódek i wybranie tej, w której czujemy się najbardziej komfortowo. Zdecydowanie nie warto zaczynać swojej przygody od kupna kajaka – na samym początku lepiej jest zainwestować w szkolenia i wyjazdy z doświadczonymi instruktorami oraz w wypożyczanie sprzętu.
Jeśli czujesz jednak, że nadeszła pora zakupu własnego kajaka, weź pod uwagę jego przeznaczenie. Turyści wybiorą kajaki rekreacyjne, najbardziej uniwersalne, które sprawdzą się u osób początkujących. Kajaki wędkarskie są bardziej stabilne – przeznaczone do długotrwałego pozostawania w jednym miejscu – dlatego nie nadadzą się do spływów długodystansowych. W tym przypadku warto zainwestować w kajak wyprawowy – długi i smukły. M-CANOE organizuje spływy górskie, dlatego w naszym artykule doradzamy w kwestii kajaków do tego typu aktywności.
Kajaki górskie – rodzaje
Kajaki górskie muszą być bardzo wytrzymałe, by mogły przetrwać zderzenia ze skałami oraz pływanie po tzw. kabinie, gdy wnętrze kajaka zalane jest wodą, co znacząco zwiększa jego masę. Ważne, by kajak górski był zwrotny – ułatwia to omijanie przeszkód i panowanie nad nim podczas spływu. Jego istotnym elementem jest rocker, czyli zakrzywienie w dolnej części kadłuba, łączące dziób z rufą. Duży stopień zakrzywienia zwiększa możliwości manewrowania kajakiem. W ostatnich dziesięcioleciach znacznie zmniejszono długość łódek, dzięki czemu zwiększyła się ich sterowność i udało się zredukować ryzyko zaklinowań bocznych na przeszkodach.
Coraz większą popularnością cieszą się kajaki z half slice, czyli ze ściętą rufą. Uważa się je za wszechstronne, wygodne oraz odpowiednie dla osób na każdym poziomie doświadczenia. Rufa tego typu jest specjalnie odchudzona, co ułatwia wykonywanie wszelkiego rodzaju manewrów. Kajak ma jednocześnie wyporny dziób, dzięki czemu można spływać rzekami do WW IV.
Kajak powinien być też kompaktowy i lekki, co umożliwi pokonywanie przewężeń oraz przenoszenie go przez najtrudniejsze do pokonania fragmenty trasy. Górskie modele dzielone są na trzy rodzaje:
- creeker – kajak długi, wyporny, odpowiedni na rzeki górskie o silnym spadku i szybkim nurcie, tzw. rzeki typu „creek” o trudności od WW III-IV wzwyż
- river-runner – kajak uniwersalny, który sprawdzi się w przypadku większości rzek; idealny dla osób, które uprawiają kajakarstwo górskie od niedawna, polecany na rzeki o trudności do WW III
- freestyle lub river play – kajak o małej wyporności, odpowiedni do ewolucji na fali lub odwoju.
Co ważne, kajaki górskie o płaskim dnie są wyjątkowe stabilne, a zaokrąglone pomagają pokonywać przeszkody i są zdrowsze dla kręgosłupa podczas opadania po boofowaniu (przeskakiwaniu progów). Należy też pamiętać, że kajaki w stu procentach uniwersalne nie istnieją. Decydując się na rozwijanie umiejętności i wybieranie nowych tras, warto wziąć pod uwagę dodatkowy sprzęt, o innych parametrach. Z czasem przyjdzie czas na wybór specjalistycznego kajaka.