Allinclusive?

Rafting i jego odmiany

W skład pojęcia "rafting" wchodzą obecnie w Europie nastepujące aktywności: rafting klasyczny, minirafting lub powerrafting, a także canoeing. Wszystkie je łączy pneumatyczny charakter łodzi, a więc fakt, iż są jednostkami dmuchanymi - lekkimi, niezatapialnymi, odpornymi i przyjaznymi dla użytkownika. Wspólny jest także wymóg umiejętności pływania wpław, od przecięnej do bardzo dobrej. Poza tym mamy tutaj same różnice.

Rafting klasyczny

Historycznie pierwszy dmuchaniec na górskiej rzece to duży ponton ośmio- lub nawet dziesięcioosobowy, sterowany przez instruktora-przewodnika, zwanego powszechnie raftguide'em. Historia raftingu jako mniej lub bardziej ekstremalnej atrakcji sportowo-turystycznej zaczyna się właśnie tutaj i nadal jest najbardziej popularną formą w Europie.

 
Podstawowe wyróżniki tak pojmowanego raftingu:

(1) profesjonalista na pokładzie i

(2) rozmiar łódki.

Oba te czynniki wpływają na charakter odbywanej aktywności. Rozmiar sprawia, ze łódka jest bardziej stabilna, a fachowiec za sterem zwalnia nas z odpowiedzialności za łódkę, co moze być dużym plusem na bardzo trudnej wodzie, a sporym minusem na nieco łatwiejszych wodach. W końcu co to za zabawa, jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem, a moja rola sprawodza się do wykonywania komendy "naprzód".

Power rafting i minirafting

Mini kojarzyć się moze z czymś dla dzieci albo czymś znacznie łatwiejszym jak np. "minigolf" :) Dlatego może lepiej odnosić się do nazwy "powerrafting", ponieważ ta forma spływów górskich jest zdecydowanie trudniejsza, a i bardziej emocjonująca, a odpowiadają za to znów 2 czynniki:
(1) brak profesjonalisty na pokładzie

(2) mniejszy rozmiar łódki.

Aktywność ta wymaga od nas większego zaangażowania tak fizycznego jak i mentalnego, szkolenie przed zejściem na wodę trwa z reguły min. 2 x dłużej, z pewnością też nie jest to propozycja stricte "rekreacyjna". Wszystko zalezy od poziomu trudności samego odcinka, ale przy tej samej trudności rzeki, czeka nas tutaj zdecydowanie więcej przygód niż w klasycznym wydaniu.

Safety kayakers

A gdzie instruktorzy? Oczywiście profesjonaliści towarzyszą nam także na rzece, najczęściej w osobie safety kayakers, czyli kajaków jednoosobowych, które wskazują drogę płynięcia i są w stanie zareagować w sytuacji niebezpiecznej. Spotyka sie równiez powerrafty "ochraniane" przez pontony klasyczne, zwłaszcza na tzw. big water.

Canoeing

Jest to forma wyróżniana od powerraftingu, pomimo, iż w obu przypadkach zdani jestesmy w łódce na siebie. Canoeing uprawiamy bowiem w kanadyjce (ang. canoe), co sprawia, ze nieco inaczej w łódce siedzimy, a także nieco inaczej sterujemy. Kanadyjki pneumatyczne są szybsze i zgrabniejsze od miniraftów, jednak nieco mniej odporne na niewiedzę użytkownika:) Wszystko to sprawia, że będą lepsze na łatwiejszej wodzie i nawet spływ bardzo łatwym przełomem Dunajca może być ciekawy pod względem technicznym.

Podsumowanie

Warto mieć świadomość jakie rodzaje spływów górskich są dostępne dla żądnych wrażeń turystów, by skuteczniej dopasować ofertę do swoich potrzeb.

Oferty na sezon 2019

 

Nasz blog - polecane artykuły

  • Majówka SŁOWENIA 5 dni [1999 zł]

  • Boskie Ciało KARYNTIA 5 dni [1499 zł]

  • Rafting Salza + Enns 5 dni A1 [1299 zł]

  • Rafting Salza [WA1] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA2] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA3] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA4] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA5] [749 zł]

  • Rafting Salza [WA6] [749 zł]

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.0000 / Ilość głosów: 2

Rafting i jego odmiany - przegląd aktywności związanych ze spływami górskimi w łodziach pneumatycznych
Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby TOTUS OUTDOOR Sp. z o.o. stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: