Polietylen - zrób to sam
Kadłuby kajaków górskich zrobione są z polietylenu, który jest świetnym do tego celu materiałem, jednak nie niezniszczalnym. Narażone na częste obijanie się o skały i szorowanie o kamieniste dno ulegają różnego rodzaju przetarciom i pęknięciom. O ile przetarcia są stosunkowo trudne do naprawienia i przeważnie świadczą o zbliżającym się końcu żywotności łódki, o tyle większość pęknięć jest możliwa do skutecznego naprawienia w domowych, lub nawet polowych warunkach.
PE jako materiał termoplastyczny
Polietylen jest materiałem termoplastycznym. Oznacza to, że wskutek ogrzania do odpowiedniej temperatury możliwe staje się jego formowanie, które utrwala się poprzez ochłodzenie materiału. Przeciętna temperatura topnienia polietylenu wynosi ok 130ºC. Jest to jednak temperatura w której materiał dopiero zaczyna się uplastyczniać i przyjmuje konsystencję podobną do twardej gumy do żucia. Żeby przeprowadzić skuteczne spawanie potrzebujemy konsystencji gęstego miodu, który ciągnie się dając „nitkę”. Oznacza to konieczność zagrzania materiału do temperatury około 250ºC. W przypadku niektórych polietylenów dopuszczalne jest użycie wyższej temperatury nawet do 400ºC.
SPRZĘT
Sprawa jest prosta jeśli mamy do dyspozycji spawarkę lub opalarkę z elektroniczną regulacją temperatury. Jeśli posługujemy się spawarką gazową lub urządzeniem elektrycznym bez precyzyjnej regulacji warto zrobić kilka prób z kawałkiem materiału aby wyczuć temperaturę. Jest to kluczowa kwestia gdyż za słabo nagrzane spoiwo nie będzie łączyło się (płynnie mieszało) z materiałem rodzimym, natomiast przegrzanie polietylenu powoduje zmiany w jego strukturze oraz utlenianie, co może prowadzić do znacznego spadku wytrzymałości. Objawem przegrzania polietylenu jest wydzielanie się z niego żółtawej oleistej cieczy oraz pojawianie się czarnych kłaczków świadczące o rozpadzie łańcuchów polimeru oraz jego spalaniu.
Do spawania typowych- podłużnych, cienkich pęknięć, stosujemy okrągłą dyszę o średnicy ok. 1cm. Spawarki do plastiku prawie na pewno są w taką wyposażone. Można również zdecydować się na opalarkę. Odpowiednia opalarka powinna posiadać elektroniczną regulacją temperatury i nadmuchu oraz wymienne dysze. Sprawdzi się ona wtedy równie dobrze co spawarka (lub nawet lepiej w przypadku poważniejszych uszkodzeń lub wgnieceń, gdzie konieczne jest nagrzanie większej powierzchni).
Kolejnym przydatnym narzędziem jest szlifierka kątowa wyposażona w tarczę do szlifowania z papieru ściernego. Potrzebujemy jej do oczyszczenia miejsca pęknięcia z zabrudzeń oraz utlenionej warstewki materiału, a także do wyrównania spawu. Jeśli nie posiadamy szlifierki, z powodzeniem możemy przeprowadzić powyższy proces z wykorzystaniem klasycznego papieru ściernego z napędem ręcznym.
Nawiercenia dziur
Wywiercenie dziur na końcach pęknięcia prawie na pewno zwiększy wytrzymałość spawu. Powoduje ono zwiększenie ilości materiału rozpraszającego naprężenia skierowane wzdłuż pęknięcia. Do operacji tej używamy wiertła o średnicy ok 4 mm. Kluczowe jest utrafienie z miejscem wiercenia dokładnie w końce pęknięcia, lub minimalnie za nie. Jeśli pęknięcie będzie przechodziło przez otwór „na wylot” nawet o milimetr, naprężenia zamiast rozłożyć się po gładkim okręgu otworu,skoncentrują się w punktowym zakończeniu rysy.