Rafting w Dolinie Salzy w Austrii
Austriacka rzeka Salza razem ze słoweńską Soča uznawane są za jedne z najlepszych i najpiękniejszych rzek kajakowych i raftingowych. Salza wznosi się na wysokość ok. 1800 metrów, a szczególnie dobrym do spływania odcinkiem jest fragment poniżej zapory Presceny do ujścia, mający maksymalnie 500 m n.p.m. Dolina Salzy to doskonałe miejsce zarówno dla amatorów sportów wodnych, jak i dla wyczynowców. Jej trudność w przedziale WW I-III pozwala na dostosowanie spływu do różnych umiejętności kajakarza. Wypad na tego rodzaju pełen adrenaliny i przygód raftingowy sierpniowy weekend w Austrii organizuje również M-CANOE.
Rafting na górnej Salzie to rozwiązanie dla osób początkujących i amatorów. Trasę można rozpocząć w pobliżu Mariazzel we wsi Gleißnerhof przy drodze Salzatal (N 47° 43' 35'', E 15° 16' 58''), a skończyć w Weichselboden. Ten 15-kilometrowy odcinek jest dość łatwy (WW I-II) do opanowania, a jego nachylenie to tylko 3 ‰. Najwyższym spotykanym wzniesieniem na trasie jest Klausgraben, którego skalne ściany wychodzą bezpośrednio z rzeki, co robi piorunujące wrażenie.
Kolejny odcinek, który wymaga od uczestników spływu nieco większej wprawy, zlokalizowany jest na środkowej Salzie. 16-kilometrową trasę można zacząć tuż poniżej tamy Prescina-Klause (N 47° 39' 23'', E 15° 09' 06''), a skończyć w Wildalpen. Przez ok. 10 km rzeka biegnie dużymi zakrętami oraz płaską i szeroką doliną. Emocjonująca przygoda zaczyna się na ostatnich 6 kilometrach, gdy dolina się zwęża, zakręty nabierają ostrości, a pontony i kajaki prędkości. Dla wielu miłośników raftingu najlepsze pływanie rozpoczyna się właśnie w Wildalpen ze względu na różnorodność tego odcinka. Jednak 90% spływów zaczyna się jeszcze niżej, czyli na kawałku Fachwerk – Saggraben.
Wodospady Wasserlochklamm
Waserlochklamm to spektakularny 900-metrowy wąwóz pięciu wodospadów w gminie Landl. Niewątpliwie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w tej okolicy. Podziwianie mistycznego widoku tego nazywanego przez tutejszych mieszkańców cudu natury, umożliwiają zlokalizowane dookoła drewniane schody, kładki i wiszący w powietrzu most. Wędrując tym kompleksem, wodospady są niemal na wyciągnięcie ręki, a odbijająca się od skał woda dociera nawet do spacerowiczów.
Najlepszym okresem do zwiedzania jest wiosna. Wówczas topniejący śnieg zwiększa przepływ wody, co sprawia, że w tym czasie wodospady są w najlepszej kondycji. Poza tym piękno rezerwatu można oglądać codziennie od kwietnia do października. Poza sezonem miejsce to ze względów bezpieczeństwa jest zamknięte.