Rafting – stopnie trudności rzek
Rafting to świetna turystyczno-rekreacyjna aktywność fizyczna dla wszystkich. Zarówno osoby spragnione zastrzyku wrażeń, jak i wielbiciele spokojniejszych spływów mogą liczyć na wspaniałą i niezapomnianą przygodę w otoczeniu dziewiczej natury. Choć rafting „kusi” wizją ekscytującej wyprawy obfitującej w wiele atrakcji, należy pamiętać, że rzeki górskie to przede wszystkim nieokiełznany i często bardzo niebezpieczny żywioł. Przed wybraniem się na spływ raftingowy warto zapoznać się z międzynarodową, sześciostopniową klasyfikacją rzek górskich WW (white water, wild wasser).
Klasyfikacja rzek górskich - skala WW
System ten stosowany jest do oceny trudności w poruszaniu się po rzece. Stopnie skali odzwierciedlają trudności techniczne oraz wymagany poziom umiejętności. To niezwykle cenne źródło informacji dla osób profesjonalnie oraz amatorsko zajmujących się raftingiem, które pozwala właściwie ocenić poziom swojego doświadczenia oraz umiejętności. Taka wiedza zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu podczas spływu. Zapoznaj się zatem ze skalą trudności i śmiało ruszaj na rafting, by zmierzyć się z wodnym żywiołem! :)
Wszystkie rzeki oceniane są w rosnącej skali klas od I do VI. Zgodnie z logiką, klasa I oznacza poziom najłatwiejszy, zaś VI najtrudniejszy. Skala trudności rzek jest również związana z użyciem pewnych specyficznych sformułowań. Centralnym pojęciem z dziedziny kajakarstwa górskiego jest tzw. bystrza, czyli miejsce na rzece, w którym prąd wyraźnie przyspiesza, tworząc fale i języki. Na rzekach „łatwiejszych” bystrze występują w łagodnej formie i w dużych odstępach od siebie. Jedną z cech określających poziom trudności rzeki jest intensywność i częstotliwość występowania bystrzy. Warto także poznać definicję tzw. odwojów. Kamień czy też próg skalny, który tworzy fale, przy innej wysokości może skutkować nieco innymi zjawiskami. Jeśli przez ten sam kamień przepływa nieco mniej wody, wyostrza się kąt spadku wody. Powoduje to załamywanie się fali. Jej wierzchołek pieni się i wchodzi w ruch cyrkulacyjny. Pojawia się fala odwojowa, a nieco dalej tzw. odwój o płytkiej cyrkulacji. Spadająca woda tym razem nie tworzy fali, lecz wprawia płynącą niżej wodę w ruch cyrkulacyjny - pojawia się prąd wsteczny. Zjawisko to przypomina kręcący się walec.