Allinclusive?

Rafting – stopnie trudności rzek

Rafting – stopnie trudności rzek

Rafting to świetna turystyczno-rekreacyjna aktywność fizyczna dla wszystkich. Zarówno osoby spragnione zastrzyku wrażeń, jak i wielbiciele spokojniejszych spływów mogą liczyć na wspaniałą i niezapomnianą przygodę w otoczeniu dziewiczej natury. Choć rafting „kusi” wizją ekscytującej wyprawy obfitującej w wiele atrakcji, należy pamiętać, że rzeki górskie to przede wszystkim nieokiełznany i często bardzo niebezpieczny żywioł. Przed wybraniem się na spływ raftingowy warto zapoznać się z międzynarodową, sześciostopniową klasyfikacją rzek górskich WW (white water, wild wasser).

Klasyfikacja rzek górskich - skala WW 

System ten stosowany jest do oceny trudności w poruszaniu się po rzece. Stopnie skali odzwierciedlają trudności techniczne oraz wymagany poziom umiejętności. To niezwykle cenne źródło informacji dla osób profesjonalnie oraz amatorsko zajmujących się raftingiem, które pozwala właściwie ocenić poziom swojego doświadczenia oraz umiejętności. Taka wiedza zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu podczas spływu. Zapoznaj się zatem ze skalą trudności i śmiało ruszaj na rafting, by zmierzyć się z wodnym żywiołem! :)

 
Wszystkie rzeki oceniane są w rosnącej skali klas od I do VI. Zgodnie z logiką, klasa I oznacza poziom najłatwiejszy, zaś VI najtrudniejszy. Skala trudności rzek jest również związana z użyciem pewnych specyficznych sformułowań. Centralnym pojęciem z dziedziny kajakarstwa górskiego jest tzw. bystrza, czyli miejsce na rzece, w którym prąd wyraźnie przyspiesza, tworząc fale i języki. Na rzekach „łatwiejszych” bystrze występują w łagodnej formie i w dużych odstępach od siebie. Jedną z cech określających poziom trudności rzeki jest intensywność i częstotliwość występowania bystrzy. Warto także poznać definicję tzw. odwojów. Kamień czy też próg skalny, który tworzy fale, przy innej wysokości może skutkować nieco innymi zjawiskami. Jeśli przez ten sam kamień przepływa nieco mniej wody, wyostrza się kąt spadku wody. Powoduje to załamywanie się fali. Jej wierzchołek pieni się i wchodzi w ruch cyrkulacyjny. Pojawia się fala odwojowa, a nieco dalej tzw. odwój o płytkiej cyrkulacji. Spadająca woda tym razem nie tworzy fali, lecz wprawia płynącą niżej wodę w ruch cyrkulacyjny - pojawia się prąd wsteczny. Zjawisko to przypomina kręcący się walec.

 

Skala trudności rzek górskich (white water, wild wasser): 

 WW 1 – woda o szybszym nurcie, drobne fale, bez przeszkód (np. Dunajec),

WW 2 – regularne, ale stosunkowo łagodne fale oraz bystrza; łatwa do obrania droga płynięcia (np. rzeka Salza na większości odcinków),

WW 3 – duże i nieregularne fale, odwoje o płytkiej cyrkulacji, konieczność wyboru drogi płynięcia, więcej przeszkód (2-3 miejsca na Salzie, Isel, Lieser lub Moll w Karyntii),

WW 4 – dużo większy spadek i prędkość nurtu, a więc i krótszy czas na reakcję. Możliwe tzw. dropy, czyli małe wodospady, dużo przeszkód, odwoje o płytkiej i głębokiej cyrkulacji. Konsekwencje wybrania złej linii płynięcia mogą być poważne (Koppentraun, Sanna w Tyrolu, fragmenty rzeki Kamiennej).

WW 5 – bardzo trudna woda, poziom ekspercki. Ogromny spadek połączony z dużą ilością przeszkód, konsekwencje błędu w obranej linii płynięcia i wywrotki są bardzo poważne (Gesause Eingang, Brandenberger Ache). W większości krajów europejskich istnieje zakaz komercyjnego pływania po tego typu rzekach.

WW 6 – na granicy ludzkich możliwości, „nie do nawigacji” (unnavigable) - region Soja i Voss w Norwegii

Wszystko zależy od sprzętu

Należy pamiętać, że klasyfikacja rzek może się z czasem zmieniać. Takie naturalne zjawiska jak: osunięcia ziemi, burze lodowe czy powodzie mogą zmienić właściwości danej rzeki, a tym samym klasyfikację. Ponadto, skala WW to tylko jeden z elementów oceny trudności - wszystko zależy od rodzaju kajaka czy pontonu. Spływanie kajakiem jednoosobowym stanowi z pewnością większe wyzwanie techniczne, niż np. miniraftami czy kanadyjkami. Klasyfikacja rzek górskich jest zatem rzeczą z natury dość subiektywną – podlegającą zmianom i zależną od indywidualnych preferencji.

 

Mimo, iż skala trudności rzek jest pewnym uogólnieniem, jest to zdecydowanie najcenniejszy skarbiec informacji oraz najlepszy wskaźnik doświadczenia dla wszystkich osób zajmujących się raftingiem. Mamy nadzieję, że bogatsi o tę wiedzę już wkrótce śmiało wyruszycie na ekscytujące spotkanie z „dziką wodą”. Ahoj przygodo! :)

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.0000 / Ilość głosów: 3

Wszystkie rzeki oceniane są w rosnącej skali klas od I do VI. Zgodnie z logiką, klasa I oznacza poziom...
Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: