Allinclusive?

Jak transportować kajaki na dachu?

Przygotowanie kajaka do transportu

Planując transport kajaka na dachu samochodu, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego ciężar. Cała procedura musi bowiem przebiegać w taki sposób, aby po załadowaniu sprzętu na samochód nie została przekroczona dopuszczalnej masy całkowitej ani dopuszczalnej ładowności pojazdu. Aby być pewnym, że przejazd odbywa się zgodnie z przepisami, warto zatem zapoznać się z charakterystyką samochodu, a także z masą kajaka i konstrukcji dachowej, na której zamierzamy go przewozić.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu i samochodu przed uszkodzeniem. Ponieważ aby móc umieścić kajak na dachu niezbędne jest zamontowanie specjalnego bagażnika i uchwytów, warto je zabezpieczyć. Do tego celu można wykorzystać kawałki miękkiego materiału, na przykład gąbki, które należy umieścić w przestrzeni pomiędzy belkami bagażnika i kajakiem. Co więcej, szukając idealnego bagażnika samochodowego, zwróćmy również uwagę na jego maksymalną ładowność. W przeciwnym wypadku konstrukcja może ulec zniszczeniu, a tym samym uszkodzić nie tylko kajak, ale również samochód.

Pakowanie kajaka na dach

Upewniwszy się, że konstrukcja bagażnika została dobrana właściwie, a kajaki, które chcemy przetransportować na dachu samochodu, nie obciążą nadmiernie pojazdu, można rozpocząć mocowanie sprzętu. Doskonale nadadzą się do tego odporne na uszkodzenia pasy i klamry, które zostaną przytwierdzone do relingów bagażnika. Oplatając kajak najsolidniejszymi taśmami zaopatrzonymi dodatkowo w metalowe, wytrzymałe klamry, nie wolno zapominać, że te ostatnie spinające powinny być zamontowane w taki sposób, aby go nie porysować. Aby dodatkowo zabezpieczyć kajak, można również zastosować tzw. ekspandery z haczykami. Te elastyczne mocowania doskonale uzupełnią wytrzymałe pasy. Na czas podróży w rzęsistych opadach deszczu, jeśli pozwala na to kształt kajaka, warto ustawić go do góry dnem. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody w kokpicie. Następnym krokiem jest zaciśnięcie pasków mocujących na tyle mocno, aby cała konstrukcja nie przesuwała się i nie chybotała podczas jazdy. 

Poza tradycyjnym bagażnikiem dachowym, przypominającym ten do przewożenia rowerów, na rynku dostępne są również specjalne uchwyty, umożliwiające transport kajaków położonych na boku. Niewielkie kajaki górskie wykonane zazwyczaj z polietylenu możemy natomiast przetransportować w tej pozycji za pomocą tzw. sztyc. Łódki jednoosobowe opierają się o nie podczas transportu, co stanowi najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia konstrukcji kajaka, którego w ten sposób nie uszkadza ciasto zaciśnięty pas. Przewożenie łódek na boku gwarantuje też większą ilość miejsca, a więc szansę na załadowanie kilku kajaków na dach jednego auta. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać całkowitej dopuszczalnej masy samochodu, którym jedziemy na spływ.

Sposoby oznaczania kajaka zgodnie z zasadami ruchu drogowego

Wyjeżdżając na ulicę z kajakiem na dachu samochodu nie można zapomnieć o jego właściwym oznakowaniu. Nie ulega wątpliwości, że łódka jest ładunkiem ponadwymiarowym i dlatego należy sprawić, aby była jak najbardziej widoczna dla innych użytkowników drogi. Jak czytamy w art. 61 Kodeksu Ruchu Drogowego, transportowany przedmiot nie może wystawać na długość większą, niż 50 cm z przodu, 150 cm z tyłu – licząc od siedzenia kierowcy, a dodatkowo musi zostać zaopatrzony w odpowiednie chorągiewki lub pasy o widocznych z daleka barwach.

  • Kajak wystający poza obrys samochodu należy oznaczyć flagami w kolorze pomarańczowym, a w przypadku słabej widoczności również białymi i czerwonymi światłami odblaskowymi.
  • Element wystający z tyłu powinien być oznakowany białymi i czerwonymi pasami (na przykład w formie taśmy).
  • Fragment nadmiernie wysunięty do przodu znakuje się natomiast zestawem dwóch czerwonych i dwóch białych pasów albo pomarańczowymi chorągiewkami.

Pamiętając o tych zasadach możemy mieć pewność, że w razie kontroli policyjnej nie grozi nam mandat, a inni kierowcy będą mogli z bezpiecznej odległości zauważyć nasz samochód i zachować odpowiedni odstęp.

Podsumowanie

Transport kajaka na dachu samochodu nie jest trudny, wymaga jednak znajomości Kodeksu Ruchu Drogowego i wcześniejszego przygotowania do drogi. Upewniając się, że rodzaj bagażnika została właściwie dobrana zarówno do dopuszczalnej masy całkowitej auta, jak i masy kajaków, a także dbająco to, by cała przewożona konstrukcja nie zmieniała swojego położenia podczas jazdy i nie stanowiła niebezpieczeństwa dla innych podróżnych, możemy zacząć myśleć o czekającym nas spływie i cieszyć się nadchodzącym aktywnym wypoczynkiem. Jeżeli wciąż zastanawiasz się dokąd wybrać się na spływ sprawdź nasze propozycje - Kajakarstwo w Polsce – gdzie udać się na spływ?

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: