Biorąc udział w spływie kajakowym, bez wątpienia napotkamy na swojej drodze różne zjawiska, charakterystyczne dla górskich rzek. Mogą to być zarówno popularne bystrze, cofka, a czasem także mielizny o różnej wielkości i charakterze. Jak sobie z nimi radzić i na czym one polegają?
Bystrze – czym jest, gdzie występuje i w jaki sposób powstaje?
Bystrze jest jednym z najczęstszych terminów stosowanych w kajakarstwie górskim. Jest też tym, na co tak naprawdę czekają wszyscy uprawiający ten sport. Nazwa odnosi się do miejsca na rzece, w którym prąd ulega przyspieszeniu, tworząc w ten sposób języki i fale. Ich powstanie może być rezultatem dwóch sytuacji:
- raptownego obniżenia się dna na danym odcinku rzecznym,
- nagłego zwężenia koryta rzecznego
W pierwszym przypadku, dochodzi do powstania załomu w dnie, w drugim zaś – znacznego wzrostu ciśnienia wody. Obie sytuacje prowadzą bezpośrednio do powstania bystrzy.
Bystrza mogą mieć różną długość: od zaledwie kilku metrów do nawet kilometra. Dla niektórych, ich obecność na rzece świadczy o co najmniej drugim stopniu trudności szlaku kajakowego w skali WW. Jeśli występują w dużych odstępach od siebie – mamy do czynienia z rzeką o niskim poziomie trudności. Zdarza się jednak, że na szlaku jest ich wiele lub są wyjątkowo długie – wówczas pokonywana trasa uważana jest za wymagającą dla początkujących kajakarzy górskich.
Techniki pokonywania bystrza
Prawdą jest, że nieumiejętne pokonywanie bystrzy może skutkować nieprzyjemną wywrotką. Stawiając pierwsze kroki w kajakarstwie górskim, warto pamiętać o dwóch istotnych zasadach, mogących ułatwić pokonanie bystrza:
- warto ustawić kajak dziobem w dół rzeki, i starać się nie przyjmować pozycji bocznej względem płynącej wody. W przeciwnym wypadku, znacząco wzrasta ryzyko wywrócenia kajaka;
- w miarę możliwości, nie należy przerywać wiosłowania, ponieważ czynność ta pozawala na utrzymanie stałego kursu i sterowności względem nurtu. Dodatkowo rytm wiosłowania warto dostosować do rytmu występujących na bystrzu fal, łapiąc piórami ich wierzchołki
Jednocześnie, bystrze może stanowić doskonałe miejsce do wykonywania ćwiczeń, mających na celu poprawę techniki wiosłowania. Chodzi przede wszystkim o naukę właściwego wychodzenia kajakiem z cofki na nurt bystrza. Najlepsze efekty nauki, osiągniemy dzięki wielokrotnemu powtarzaniu sekwencji poszczególnych ruchów.
Cofka – skąd się bierze i gdzie się jej spodziewać?
Kolejnym ważnym terminem w słowniku kajakarzy górskich jest cofka. To miejsce na rzece pełni funkcję „parkingu” dla kajaków, ponieważ znajdująca się w nim woda albo prawie nie porusza się w ogóle, albo płynie w górę rzeki. Najczęstszymi miejscami powstawania cofek są okolice brzegu, miejsca bezpośrednio za bystrzem, zakola rzek i obszary za dużymi przeszkodami.
Sposoby wpływania do cofki
Pierwszym krokiem prowadzącym do właściwego wpłynięcia do cofki jest zidentyfikowanie granicy pomiędzy głównym nurtem rzecznym i wodą tworzącą cofkę. Właściwe zlokalizowanie tzw. chyżki pozwoli na płynne i bezpieczne wejście do cofki i zatrzymanie kajaka.
Podczas wchodzenia do cofki, znaczenie ma przede wszystkim obranie odpowiedniego kąta ustawienia kajaka względem nurtu. Manewrując tak, aby wynosił on około 45 stopni, a dziób kajaka był skierowany w stronę cofki, należy wiosłować z dużą siłą w stronę wybranego miejsca przystankowego. W chwili, kiedy 1/2 długości kokpitu będzie już w cofce, nadchodzi moment na wykonanie przechyłu .. czyli podniesienia burty od strony cofki Wieńczą je pociągnięcia wiosła od strony, na której nastąpiło zatrzymanie.
Aby proces „parkowania” przebiegł pomyślnie, należy wejść w cofkę z odpowiednią prędkością oraz pamiętać o utrzymaniu właściwego kąta nachylenia i ustawienia dziobu względem niej. W przeciwnym wypadku, może dojść do wywrócenia kajaka lub minięcia miejsca, w którym zaplanowano postój.