Wybierając się na spływ, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów wyposażenia. Głównym będzie oczywiście rodzaj sprzętu, który umożliwi nam pokonanie zaplanowanych odcinków rzeki, a zatem kajak, canoe albo ponton. Nie mniej ważne są jednak wiosła i pagaje, wraz z ramionami załogi i prądem rzecznym stanowiące siłę napędową podczas spływu. Korzystając ze sprawdzonych organizatorów spływów, możemy mieć pewność, ze otrzymamy rozsądny sprzęt, będący dobrym kompromisem pomiędzy ceną i jakością.
O tym, jaki typ wioseł wybrać, decyduje kilka istotnych czynników. Jest wśród nich oczywiście poziom trudności trasy, ale znaczenie ma również doświadczenie osoby spływającej, jej wzrost i charakter, w jakim chciałaby ona pokonać zaplanowany odcinek rzeki. Oto, jakie czynniki mają wpływ na podział wioseł górskich i pagajów.
Jak dobrać długość wiosła do kajaka?
Chcąc, aby czas spędzony na wodzie upłynął nam przyjemnie i bezpiecznie, podczas wyboru wioseł należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość. Powinna być ona dopasowana do wzrostu kajakarza, a także do stylu, w jakim płynie. Tradycyjnie dla spływów nizinnych przyjęło się, że długość wiosła powinna wynosić tyle, ile szerokość kadłuba łodzi zwiększona o 60-65 cm. Warto również sprawdzić, czy wiosło nie jest zbyt długie. Można się o tym przekonać w łatwy sposób: stawiając je na ziemi i próbując sięgnąć dłońmi do krawędzi położonego wyżej pióra. Jeśli się to uda i kajakarz chwyci je palcami, wiosło powinno spełniać swoje zadanie na wodzie. W przeciwnym wypadku, jeśli odległość od ziemi jest zbyt duża albo za mała, rekomenduje się znalezienie innego rozmiaru.
W przypadku wioseł ważną rolę odgrywa również charakter rzeki, którą odbędzie się spływ. W aktywnościach rekreacyjnych doskonale sprawdzą się klasyczne wiosła, dopasowane w sposób opisany powyżej. Jeśli jednak chcielibyśmy wziąć udział w profesjonalnym spływie górskim, warto zaopatrzyć się w nieco krótsze modele (zakres waha się od 192 do 200 cm dla większości osób.), dzięki którym możliwe stanie się szybsze i sprawniejsze sterowanie kajakiem na przykład na ostrych zakrętach lub pomiędzy przeszkodami. Z kolei wiosła morskie są często dłuższe niż standardowe wiosła nizinne, gdyż dobrze napędzają długie jednostki morskie, nie grozi im klinowanie się o przeszkody, a także nie powodują nadmiernego skręcania, gdyż kajakiem morskim w ogóle jest ciężko skręcać:)
Dopasuj powierzchnię pióra do charakteru spływu
Każde wiosło składa się z dwóch podstawowych elementów: drążka i pióra. Niektóre modele wyposażone są w jedno pióro, zwie się je wówczas pagajami i służą do napędzania kanadyjek i raftów, inne w dwa – jednak za każdym razem ta część konstrukcji spełnia to samo zadanie. To dzięki niej możliwe staje się odepchnięcie od powierzchni wody i wprawienie kajaka czy pontonu w ruch. Aby aktywność ta nie wymagała nadmiernej siły, należy właściwie dopasować powierzchnię pióra do umiejętności i charakteru spływu.
Nie bez znaczenia jest również ich kształt. Mając przed sobą spływ typowo rekreacyjny, warto zdecydować się na długie, wąskie elementy. Jeśli natomiast myślimy o bardziej profesjonalnej , przede wszystkim górskiej aktywności, zdecydujmy się raczej na pióra krótkie i szerokie. Za każdym razem jednak dobrym wyborem będą wiosła zbudowane z asymetrycznych piór. Taka konstrukcja pozwoli na zdecydowanie bardziej efektywne wiosłowanie, a więc przecinanie tafli wody.
Kąt skrętu piór zależy od umiejętności kajakarza
Bardzo dużą rolę w górskim spływie kajakowym odgrywa również kąt, pod jakim ułożone są względem siebie pióra wioseł. Podobnie jak w przypadku ich powierzchni, ostateczna decyzja powinna być uzależniona od typu uprawianego przez nas kajakarstwa. Miłośnicy spokojnych, rodzinnych spływów z pewnością zadowolą się wiosłami o piórach ustawionych względem siebie pod kątem 45 stopni, podczas gdy fani mocniejszych wrażeń w górach wybiorą kąty 15-45 stopni, a w przypadku ewolucji freestyle’owych postawią raczej na kąt 0 . Wybierając się na poszukiwania idealnych wioseł, warto o tym pamiętać i wybrać taki model, który spełni nasze oczekiwania.