Allinclusive?

Wiosła górskie oraz pagaje

Wybierając się na spływ, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów wyposażenia. Głównym będzie oczywiście rodzaj sprzętu, który umożliwi nam pokonanie zaplanowanych odcinków rzeki, a zatem kajak, canoe albo ponton. Nie mniej ważne są jednak wiosła i pagaje, wraz z ramionami załogi i prądem rzecznym stanowiące siłę napędową podczas spływu. Korzystając ze sprawdzonych organizatorów spływów, możemy mieć pewność, ze otrzymamy rozsądny sprzęt, będący dobrym kompromisem pomiędzy ceną i jakością.

O tym, jaki typ wioseł wybrać, decyduje kilka istotnych czynników. Jest wśród nich oczywiście poziom trudności trasy, ale znaczenie ma również doświadczenie osoby spływającej, jej wzrost i charakter, w jakim chciałaby ona pokonać zaplanowany odcinek rzeki. Oto, jakie czynniki mają wpływ na podział wioseł górskich i pagajów.

Jak dobrać długość wiosła do kajaka?

Chcąc, aby czas spędzony na wodzie upłynął nam przyjemnie i bezpiecznie, podczas wyboru wioseł należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość. Powinna być ona dopasowana do wzrostu kajakarza, a także do stylu, w jakim płynie. Tradycyjnie dla spływów nizinnych przyjęło się, że długość wiosła powinna wynosić tyle, ile szerokość kadłuba łodzi zwiększona o 60-65 cm. Warto również sprawdzić, czy wiosło nie jest zbyt długie. Można się o tym przekonać w łatwy sposób: stawiając je na ziemi i próbując sięgnąć dłońmi do krawędzi położonego wyżej pióra. Jeśli się to uda i kajakarz chwyci je palcami, wiosło powinno spełniać swoje zadanie na wodzie. W przeciwnym wypadku, jeśli odległość od ziemi jest zbyt duża albo za mała, rekomenduje się znalezienie innego rozmiaru.

W przypadku wioseł ważną rolę odgrywa również charakter rzeki, którą odbędzie się spływ. W aktywnościach rekreacyjnych doskonale sprawdzą się klasyczne wiosła, dopasowane w sposób opisany powyżej. Jeśli jednak chcielibyśmy wziąć udział w profesjonalnym spływie górskim, warto zaopatrzyć się w nieco krótsze modele (zakres waha się od 192 do 200 cm dla większości osób.), dzięki którym możliwe stanie się szybsze i sprawniejsze sterowanie kajakiem na przykład na ostrych zakrętach lub pomiędzy przeszkodami. Z kolei wiosła morskie są często dłuższe niż standardowe wiosła nizinne, gdyż dobrze napędzają długie jednostki morskie, nie grozi im klinowanie się o przeszkody, a także nie powodują nadmiernego skręcania, gdyż kajakiem morskim w ogóle jest ciężko skręcać:)

Dopasuj powierzchnię pióra do charakteru spływu

Każde wiosło składa się z dwóch podstawowych elementów: drążka i pióra. Niektóre modele wyposażone są w jedno pióro, zwie się je wówczas pagajami i służą do napędzania kanadyjek i raftów, inne w dwa – jednak za każdym razem ta część konstrukcji spełnia to samo zadanie. To dzięki niej możliwe staje się odepchnięcie od powierzchni wody i wprawienie kajaka czy pontonu w ruch. Aby aktywność ta nie wymagała nadmiernej siły, należy właściwie dopasować powierzchnię pióra do umiejętności i charakteru spływu.

Nie bez znaczenia jest również ich kształt. Mając przed sobą spływ typowo rekreacyjny, warto zdecydować się na długie, wąskie elementy. Jeśli natomiast myślimy o bardziej profesjonalnej , przede wszystkim górskiej aktywności, zdecydujmy się raczej na pióra krótkie i szerokie. Za każdym razem jednak dobrym wyborem będą wiosła zbudowane z asymetrycznych piór. Taka konstrukcja pozwoli na zdecydowanie bardziej efektywne wiosłowanie, a więc przecinanie tafli wody.

Kąt skrętu piór zależy od umiejętności kajakarza

Bardzo dużą rolę w górskim spływie kajakowym odgrywa również kąt, pod jakim ułożone są względem siebie pióra wioseł. Podobnie jak w przypadku ich powierzchni, ostateczna decyzja powinna być uzależniona od typu uprawianego przez nas kajakarstwa. Miłośnicy spokojnych, rodzinnych spływów z pewnością zadowolą się wiosłami o piórach ustawionych względem siebie pod kątem 45 stopni, podczas gdy fani mocniejszych wrażeń w górach wybiorą kąty 15-45 stopni, a w przypadku ewolucji freestyle’owych postawią raczej na  kąt 0 . Wybierając się na poszukiwania idealnych wioseł, warto o tym pamiętać i wybrać taki model, który spełni nasze oczekiwania.

Pióra wioseł górskich - jaki materiał wybrać?

Najbardziej popularnymi rodzajami piór do wioseł na rynku są dziś te wykonane z polietylenu. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma możliwości wyboru. Niekiedy spotyka się bowiem również pióra z PCV czy mieszanki włókien szklanych i poliamidowych.

Kwestię materiał użytego do konstrukcji wiosła warto poruszyć również w kontekście tworzącego je drążka. Z reguły jest on wykonany z lekkiego i wytrzymałego aluminium, jednak zdarza się, że w ofercie sklepów pojawiają się również drążki szklane lub węglowe. Wbrew opinii wielu osób, wiosła wykonane z drewna są dziś zdecydowaną rzadkością. Wynika to przede wszystkim z nich nieporęczności  i ciężaru.

Wiosła składane – wygoda i użyteczność

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób bezpiecznie i bezproblemowo transportować wiosła w przypadku organizacji spływu. Odpowiedzią na te wątpliwości mogą być wiosła składane, których wymiary na okres przejazdu można zmniejszyć, a je same wygodnie włożyć do bagażnika lub torby. Składane wiosła kajakowe sprawdzą się doskonale również jako zapasowe akcesoria, które zabiera ze sobą na pokład każdy doświadczony kajakarz. Po złożeniu można je umieścić w kokpicie albo przymocować do kajaka i w ten sposób bezpiecznie spływać, mając dodatkowe wiosło zawsze przy sobie.

Pagaje – czym są i co różni je od wioseł?

Główną różnicą pomiędzy pagajami i wiosłami jest ich wielkość i liczba piór. Podczas gdy tradycyjne wiosła kajakowe zaopatrzone są w parę, pagaje posiadają tylko jedno, ale z reguły większe pióro. W związku z tym zmianie ulega również sposób ich obsługi. Pagaje są chętnie wykorzystywane podczas grupowych spływów pontonami 8-10-osobowymi, ale stosuje się je też w rekreacyjnym pływaniu rzek górskich w dmuchanych kanadyjkach Bardzo ważna jest w tym przypadku ich trwałość, ponieważ wielokrotne odbijanie się od dna lub napotkanych na rzece przeszkód mogłoby szybko doprowadzić do zniszczenia tych akcesoriów.

Poza drążkiem i piórem, pagaj, podobnie jak wiosło składa się również z tzw. główki, czyli uchwytu. Niekiedy można spotkać się z opinią, według której istotne znaczenie ma kształt tej ostatniej części. Zdecydowane wygodniejszy w użytkowaniu wydaje się być pagaj zakończony uchwytem w kształcie litery T niż ten z główką przypominającą półksiężyc. Tę na pozór niewielką różnicę docenią przede wszystkim wioślarze sterujący większymi: kilku, a nawet kilkunastoosobowymi pontonami.

Podsumowanie

Wybór właściwego wiosła górskiego lub pagaja powinien być poprzedzony zapoznaniem się z charakterystyką ich poszczególnych rodzajów, a także z budową. Tylko w ten sposób możliwe stanie się znalezienie tego najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb. Kształt i powierzchnia piór, materiał, którego zostały wykonane, a także kąt ich nachylenia względem siebie to tylko niektóre elementy, na które warto zwrócić uwagę. Dopiero właściwie dobrane wiosło pozwoli bowiem cieszyć się bezpiecznym i komfortowym spływem pełnym emocji i niezapomnianych wrażeń.

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

 

Nasz blog - polecane artykuły

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.0000 / Ilość głosów: 1

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: