Allinclusive?

Na czym polegają wyprawy outdoorowe?

Sporty outdoorowe – co to znaczy?

Sam angielski termin oznacza „na zewnątrz” i faktycznie, cechą charakterystyczną sportów outdoorowych jest wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu. Istotne jest jednak aktywne uwzględnianie i wykorzystywanie przyrody w swoich treningach. Doskonałym przykładem tego typu ćwiczeń jest np. kajakarstwo i inne pochodzące od niego aktywności. Pozwalają aktywnie spędzić czas, wypocząć i odbyć trening inny niż wszystkie.

Dyscypliny outdoorowe – aktywność na świeżym powietrzu

To, co lubimy najbardziej i na czym znamy się najlepiej to wodne sporty outdoorowe. Lata praktyki nauczyły nas wiele o żywiole, jakim jest woda. Nie da się jej do końca okiełznać, jest zmienna i kapryśna, stanowi dla człowieka wyzwanie. To właśnie powoduje, że wodne sporty outdoorowe są tak ekscytujące i dają tyle radości.

Poznajmy dzisiaj tajniki kilku aktywności, które w swojej ofercie ma m-canoe, a które są doskonałą propozycją zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych fanów outdooru.

Kajakarstwo górskie

Kajakarstwo górskie to rodzaj aktywności sportowej – jak sama nazwa wskazuje – polegającej na spływie jednoosobowymi kajakami w dół górskich rzek lub podobnych im cieków wodnych. Wyróżnia się kajakarstwo górskie wyczynowe, które polega na rywalizacji i osiąganiu wyników. Można też spływać kajakiem turystycznie – dla przyjemności pokonując górskie trasy i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

Kajakarstwo górskie nie należy do najprostszych. Rzeki górskie są pełne przeszkód, które trzeba nauczyć się pokonywać – najlepiej na drodze praktycznego treningu (przeczytaj również: Umiejętność czytania rzeki). Do najczęstszych przeszkód należą:

 • Odwoje, czyli poziome wiry, tworzące się za progami , k Opadająca woda odbija się i tworzy falę, która czasami „odwija się” w górę rzeki;
 • Szachownice – miejsca pełne wystających głazów, które należy omijać, odpowiednio manewrując kajakiem;
 • Podmytki – „dziury” w skałach wypracowane przez nurt, w pewnych przypadkach wybitnie niebezpieczne.

Rzeki górskie są też kwalifikowane w skali WW (Wildwasser (niem. „dzika woda”/ White Water (ang. „biała woda”). Jest 6 stopni trudności rzek, więc warto, zwłaszcza gdy chce się to robić na własną rękę, wdrażać się w kajakarstwo górskie zaczynając od początkowych stopni skali, które oznaczają rzeki o małej ilości przeszkód z łatwą drogą płynięcia. Od takich właśnie odcinków rozpoczynamy w Alpach nasze kursy w kajakach jednoosobowych, których opanowanie zajmuje więcej czasu niż jednostki pontonowej. Spływy canoe i rafting ruszają od razu na poziom WW II / III, gdzie dużo się dzieje, ale nadal ewentualne wywrotki nie przynoszą nam poważnych konsekwencji. Do najtrudniejszych rzek zaliczyć można m.in. Otztaler Ache w Tyrolu  - rzekę o znacznym, widocznym gołym okiem spadku, pełną progów i sekcji zblokowanych potężnymi głazami. Spłynąć nią mogą tylko doświadczeni kajakarze górscy, i to w określonych warunkach wodnych. Konsekwencje błędu w takim przypadku są zawsze bardzo poważne.

Wyjazd na kajaki to opcja dla każdego. Taka wyprawa to nie tylko sport i okazja do aktywnego spędzenia czasu – to również obcowanie z przyrodą. Szmaragdowa woda, odgłosy natury i szum drzew to najpiękniejsze, co spotyka kajakarzy podczas spływów. Cenna jest też możliwość obcowania z przyrodą w samotności – brak tłumów turystów pozwala poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Rafting

Rafting to spływ na specjalnym, kilkuosobowym pontonie. Odbywa się zazwyczaj po rwącej górskiej rzece. Jest bardzo emocjonujący i wymagający: należy być czujnym i unikać przeszkód oraz panować nad bystrym nurtem. Wymaga to zaangażowania i oczywiście pracy zespołowej przy wykonywaniu zadań. Podczas raftingu często zdarzają się wywrotki do wody, które zapewniają nową dawkę emocji i dodają niepowtarzalnego uroku całej zabawie.

Rafting występuje w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to rafting klasyczny, w którym wszyscy uczestnicy (do dziesięciu osób) siedzą na jednym, dużym pontonie, sterowanym przez instruktora, zwanego raftguide’em, który znajduje się na pokładzie. Łódka w raftingu klasycznym jest bardzo stabilna, a odpowiedzialność za nią jest po stronie instruktora.

Power rafting to drugi rodzaj raftingu. Bywa też nazywany miniraftingiem ze względu na mniejsze pontony, na których siedzi mniej osób. Profesjonaliści, zwani safety kayakers, płyną w pobliżu na jednoosobowych kajakach, stąd uczestnicy powerraftingu muszą mieć więcej umiejętności, by samodzielnie wykonywać polecenia i pilnować pontonów. Odmianą powerraftingu jest też canoeing – pływa się w nim w kanadyjkach (ang. canoe), które nieco łatwiej się prowadzi, są szybsze od miniraftów, ale też łatwiej w nich o wywrotkę

Decydując się na przygodę z raftingiem trzeba posiadać umiejętność pływania wpław i ogólną sprawność fizyczną. Dla osób, które nie czują się pewnie w wodzie, dobrym pomysłem może okazać się trening na basenie pod okiem doświadczonego instruktora pływania. Nie chodzi tu o perfekcyjną technikę, a o komfortowe przepływanie dowolnym stylem kilkudziesięciu metrów.

Jak to jednak bywa z większością sportów, tak samo rafting ma różne poziomy trudności. Nie jest zarezerwowany tylko dla zapalonych, wieloletnich fanów. Skala ma sześć poziomów – pierwszy z nich jest przyjazny nawet dla dzieci, ostatni wymaga wieloletniego treningu i znajomości tajników raftingu. Podczas spływu należy też mieć na głowie kask zabezpieczający przed uderzeniami oraz specjalną kamizelkę do raftingu, która nie ogranicza ruchów.

Zobacz również: Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas raftingu

W Polsce bardzo popularne są wycieczki outdoorowe organizowane dla pracowników lub rodzin z dziećmi. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu można wówczas połączyć z imprezą integracyjną czy wakacjami. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie można skorzystać z różnego rodzaju raftingowych atrakcji outdoorowych – wspomnieć można chociażby Dunajec czy Bystrzycę Dusznicką. Bardziej ekstremalnych doznań należy jednak szukać w Austrii czy Słowenii, na spływach rzeką Salza czy Doliną Socy.

 

Jednoosobowe kajaki górskie

W odróżnieniu od raftingu, uprawianego w większych jednostkach pneumatycznych, indywidualistom i poszukiwaczom mocniejszych wrażeń polecić możemy kurs kajakarstwa górskiego w jednoosobowych łódkach polietylenowych.  Na takim wyjeździe dużo większy nacisk stawia się na elementy szkoleniowe, a celem kursu (kursów) jest osiągnięcie przez uczestnika pewnej samodzielności na odpowiedniej wodzie. Stąd oprócz techniki pływania omawia się i ćwiczy techniki asekuracyjne.  Podstawowe manewry w kajaku jednoosobowym można ćwiczyć także w Polsce, gdyż zaczyna się od stojącej wody. Przeważnie jednak drugiego, a najdalej trzeciego dnia nauki nabywamy już wystarczających umiejętności, by popływać rzekę o trudności WW II. Warto więc od początku wybrać się w Alpy, docelowe środowisko wszystkich amatorów kajakarstwa górskiego.

Kanioning

Kanioning to ekstremalna dyscyplina sportu, łącząca w sobie wiele aktywności: wspinaczkę górską, skoki do wody, pływanie czy trekking. Polega na pokonywaniu pieszo górskich rzek płynących kanionami. Do uprawiania kanioningu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. To m.in. neoprenowy kostium zabezpieczający przed zimnem, odpowiednie buty, rękawice, kask oraz przyrządy do wspinaczki: uprząż, haki, liny i młotki. Są one niezbędne, ponieważ na różnych poziomach trudności kanioningu taka pomoc będzie niezbędna do pokonywania przeszkód. Potrzebny sprzęt powoduje, że takie wyprawy stają się kosztownym hobby, a wydatki wzrastają w miarę zdobywania doświadczenia i podejmowania trudniejszych szlaków. Właśnie dlatego doskonałym pomysłem jest wyjazd z doświadczoną ekipą M-canoe, która zapewnia cały osprzęt i czuwa nad bezpieczeństwem. Dzięki temu znacznie niższym kosztem możemy przetestować swoje siły w kanioningu i sprawdzić czy chcemy zainwestować w outdoorowe przygody na własną rękę.

Należy podkreślić, że kanioning nie będzie odpowiednim sposobem spędzania czasu dla osób z lękiem wysokości czy nieumiejących pływać. Dobra kondycja i wytrzymałość są konieczne na tego typu szlakach.

Przeczytaj również: Kanioning w praktyce – porady eksperta

Najlepsze miejsca do uprawiania tego sportu znajdują się za granicą. Korsyka pełna jest wąwozów i skalnych dolin, a kaniony Richiusa i Pulishellu są idealne dla początkujących. Bardzo łatwy i niezwykle malowniczy jest również kanion Sušec na Słowenii. Natomiast we włoskim rejonie Chiusaforte otoczonym dziką przyrodą, można liczyć na skoki i niezapomniane zjazdy linowe.

Kanioning to dość wymagająca aktywność, ale wszelkie trudy z nim związane rekompensuje niepowtarzalne odbieranie przyrody i nietypowe formacje, które tworzy natura. To między innymi górskie baseny czy wodospady ukryte przed głównym ruchem turystycznym. Świetną zabawę gwarantują też zjeżdżalnie i inne niezwykłe formacje, tworzone przez skały.

Via ferrata

Via ferrata może być jedną z najbardziej wymagających wypraw outdoorowych. To pieszy szlak górski w ekstremalnych warunkach, chociaż zależy to od stopnia trudności. Najczęściej dzieli się je według skali na sześć stopni.

A – łatwy – wymagane jest doświadczenie, ale na trudniejszych momentach trasa oferuje pomoce: stalowe liny, klamry etc.

B – nieco trudny – znaczna część trasy to teren odsłonięty bez zabezpieczeń.

C – trudna – najtrudniejsze części trasy są zabezpieczone drabinami i klamrami, wymagana jest asekuracja.

D – bardzo trudna – przeznaczona dla specjalistów. Mniej doświadczeni mogą potrzebować asekuracji.

E – skrajnie trudna – tylko dla ekspertów we wspinaczce. Wymaga kondycji i odporności na ekspozycję.

F – ekstremalnie trudna – jedynie dla wytrenowanych ekspertów z kondycją i dobrze zaznajomionych z technikami wspinaczkowymi.

Droga prowadzi po wąskich półkach skalnych, często jest znacznie wyeksponowana i prowadzi nad przepaściami. Wszystko to gwarantuje niezapomniane przeżycia oraz widoki, które pozostaną w pamięci na długo. Nazwa „via ferrata” pochodzi z łacińskiego „droga żelazna” – nazwa ta nawiązuje do licznych, żelaznych dodatków montowanych na szlakach. Mają one umożliwić lub pomóc pokonać najtrudniejsze miejsca trasy. Najczęściej są to uchwyty, metalowe liny, do autoasekuracji czy poręcze, klamry i pręty.

Trudność danej trasy należy traktować bardzo orientacyjnie. Najczęściej podawana jest osobno dla rożnych odcinków trasy, charakteryzujących się innymi cechami. Wpływ na ocenę trudności mają m.in. ekspozycja, nachylenie i rodzaj skalnych ścian na szlaku, ilość przeszkód oraz zabezpieczeń. Istotne jest też wyposażenie, które zabieramy na trasę via ferrata. Należą do nich specjalne buty trekkingowe z wgłębieniami, które pomagają utrzymać równowagę, kaski, rękawice, uprzęże, lonże z absorberami i plecak do noszenia szpeju.

Zobacz także: Przegląd trudności szlaków na via ferrata

Via ferrata to doskonała okazja także dla osób bez wspinaczkowego doświadczenia, by mogły doznać wysokogórskich warunków w bezpieczny sposób. Adrenalina może podskoczyć! Do tego widoki z wysokich gór i wzniesień, które rozciągają się u naszych stóp – potęga i piękno natury są szczególnie widoczne właśnie podczas via ferrata, np. w Dolomitach.

Wyprawy outdoorowe – czemu warto?

 Outdoor to nie tylko sport czy okazja do aktywnego wypoczynku. To również wyzwanie, które pozwala sprawdzić swoje możliwości i poznać siebie. Ma to związek nie tylko z kwestią wytrzymałości wobec trudnych, fizycznych zadań – outdoor to również współpraca, integracja i dążenie do wspólnego celu, a to bardzo cenna umiejętność.

W m-canoe podchodzimy kompleksowo do organizacji naszych wyjazdów outdoorowych. Oferujemy nie tylko dane aktywności, ale wzbogacamy je o zwiedzanie okolic. Pozwala to wyciągnąć z kilkudniowego wyjazdu maksymalnie tyle, ile się da. Dodatkowo, na wielu naszych wyjazdach organizowany jest nocleg pod namiotami na kampingu. Ciepłe noce na świeżym powietrzu w otoczeniu bujnej przyrody oraz pobudka z widokiem na górskie krajobrazy to świetne dopełnienie potrzeb każdego fana outdooru! Nocleg pod namiotem umożliwia nawiązania niezwykłej więzi z naturą, nocą można podziwiać niezwykle rozgwieżdżone niebo, w towarzystwie uspokajającego szumu rzek, natomiast rankiem słychać jak okoliczne ptaki budzą się ze snu.

Podsumowanie

Atrakcje outdoorowe to sposób spędzania wolnego czasu dla fanów mocnych wrażeń. Ci którzy lubią ekstremalny wypoczynek na łonie natury powinni spróbować aktywności outdoorowych. To niepowtarzalna okazja do poznania przyrody i natury od innej strony. Cuda, które skrywa na co dzień, są na wyciągnięcie ręki tych, którzy się na to odważą! Sprawdź oferty wyjazdów na kajaki górskie, kanioning, via ferrata oraz rafting organizowane przez m-canoe. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia i opiekę wykwalifikowanych instruktorów. 

ZOBACZ OFERTĘ NASZYCH WYJAZDÓW NA  2022 r. :

 

 

 

Nasz blog - polecane artykuły

 • Majówka SŁOWENIA Sava [M1] 9 dni [2999 zł]

 • Majówka SŁOWENIA Sava [M2] 5 dni [1999 zł]

 • Boże Ciało SŁOWENIA Sava [M3] 5 dni [1999 zł]

 • Boże Ciało AUSTRIA Salza + Enns [A1] 5 dni [1499 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA1] 3 dni [899 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F1) [1899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C1] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S1] 7 dni [2799 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK1] 7 dni [3199 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C1] [3899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS1] 4 dni [1599 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A2] 5 dni [1499 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK2] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA2] 3 dni [899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S2] 7 dni [2899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C2] 3899 zł

 • Via Ferraty WŁOCHY 7 dni [V1] [3299 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK2] 7 dni [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS2] 4 dni [1699 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A3] 5 dni [1499 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK3] [1999 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F2) [1899 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA3] 3 dni [899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S3] 7 dni [2899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK3] 7 dni [3299 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C3] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS3] 4 dni [1699 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A4] 5 dni [1499 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK4] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA4] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK4] 7 dni [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S4] 7 dni [2899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C4] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS4] 4 dni [1699 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK5] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A5] 5 dni [1499 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F3) [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA5] 3 dni [899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK5] 7 dni [3299 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C5] 3899 zł

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S5] 7 dni [2899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS5] 4 dni [1699 zł]

 • Rafting TYROL [T1] 5 dni [2999] zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A6] 5 dni [1499 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK6] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA6] 3 dni [899 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [S6] 7 dni [2899 zł]

 • Kanioning Słowenia 7 dni [C6] [3899 zł]

 • Kajaki górskie SŁOWENIA [KURS] [SK6] 7 dni [3299 zł]

 • Via Ferraty WŁOCHY 7 dni [V2] [3299 zł]

 • Rafting SŁOWENIA Soca [WS6] 4 dni [1699 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza + Enns [A7] 5 dni [1499 zł]

 • Kajaki górskie [KURS] AUSTRIA 5 dni [AK7] [1999 zł]

 • Rafting AUSTRIA Salza [WA7] 3 dni [899 zł]

 • Via ferraty AUSTRIA 4 DNI (F4) [1899 zł]

Oceń artykuł:

Średnia ocena: - / Ilość głosów: -

Autor: , opublikowane przez: M-CANOE
Skontaktuj się z nami!
Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302.
W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz będzie ponosiło(-ły) pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.
Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz posiada(-ją) zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby M-CANOE Bartłomiej Majcherkiewicz stało(-y) się niewypłacalne.
Więcej informacji dotyczących najważniejszych praw zgodnie zdyrektywą (UE) 2015/2302

Użyj kuponUsuń kupon

 

+ Dodaj kolejnego uczestnika

 

* Pola obowiązkowe

 

Cena całkowita: